GeriGündem TBMM Ödülü’ne başvuru patlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM Ödülü’ne başvuru patlaması

TBMM’nin ilk kez düzenlediği Milli Egemenlik Onur Ödülü başvuruları, Hürriyet’in devreye girmesiyle bir anda kampanyaya dönüştü. 22 Şubat’ta Ödül Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla resmen başlayan başvurulara gösterilen ilgi sınırlı kalmıştı.

Bir aylık sürede 32 siyasi, sanatçı, yazar, öğretim görevlisinin ismi ödül için bildirildi. Ancak Hürriyet’in haberi üzerine yoğun bir başvuru yaşanınca TBMM Başkanlığı Kültür ve Sanat Kurulu, dün sona ermesi planlanan başvuru süresini 25 Mart günü mesai saati bitimine kadar uzatmak zorunda kaldı.

Hürriyet ve TBMM Başkanlığı’nın fakslarına dün başvuru yağdı. Çok sayıda vatandaş ‘Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması ve Nutuk adlı eseriyle tek aday olması gerektiğini savundu. Dün aralarında Hürriyet yazarı Bekir Coşkun’un da bulunduğu yeni isimlerle başvuru sayısı 50’ye ulaştı. Bu isimler arasında iki kez Nobel Ödülü’ne aday gösterilen ve 28 yaşında ABD’de dünyanın en genç profesörü unvanını alan Oktay Sinanoğlu ön plana çıktı. İlk 32 kişinin arasında ismi olmayan Sinanoğlu için dün 100’den fazla başvuru oldu. 1935 doğumlu olan Sinanoğlu, fizik, kimya, Türk Dili alanında yaptığı bilimsel çalışmaları ile tanınıyor. Sinanoğlu, 1975 yılında çıkarılan bir yasayla kendisine ‘Türkiye Cumhuriyeti Profesörü’ unvanı verilen ilk ve tek kişi olma unvanına sahip bulunuyor. Yeni başvurularda Sinanoğlu’nun yanı sıra, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, Yaşar Nuri Öztürk, Fethullah Gülen, Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Türkan Saylan gibi isimler de yer aldı.

Ses getirdi

Bir ayda 32’yi bulan TBMM Onur Ödülü’ne aday isimlerin sayısı, Hürriyet’in dünkü manşetinin ardından bir günde 50’ye yükseldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle