Gündem Haberleri

  Taş ocağına pankartlı protesto

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 15:02 | Son Güncelleme:

  Samsun`da, balıkçı barınağına taş sağlamak amacıyla açılması düşünülen taş ocağının yakınlarında yaşayan köylüler, olayı pankartlarla protesto etti.


  Merkeze bağlı Şirinköy`de, Demiryolları Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından Samsun Balıkçı Barınağı`nın yapımı için açılması düşünülen taş ocağının gerekliliği, ``ÇED`` raporu, Çevre İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Turizm Müdürlüğü ile çeşitli kamu kuruluşlarından oluşan bir heyet tarafından, yörede yaşayan köylülere anlatıldı.

  Taş ocağının yöreye zarar vereceğini düşünen köy halkı, toplantı sırasında taşıdıkları, ``Dinamit sesi değil, kuş sesi duymak istiyoruz``, ``Taş ocağına hayır``, ``Doğal şelaleyi yıktırmayız`` ve ``Fidan dikmek istiyoruz`` yazılı dövizlerle, taş ocağının açılmasını protesto ettiler.

  Şirinköy Muhtarı Osman Yarlıgaç, daha önce de köy yakınlarında başka bir taş ocağı işletildiğini ve bundan mağdur olduklarını belirterek, şunları söyledi:

  ``Daha önce, köyümüzün yakınlarında taş ocağı açıldı ve yaklaşık 12 yıl çalıştı. Geçtiğimiz yıl ise ruhsatı bitti. Bu taş ocağındaki patlamalar yüzünden çocuklarımızın ruh sağlığı bozuldu. Hepimiz evlerimizde korkarak oturur olduk. Birçok evin duvarı sarsıntıdan çatladı. Yıkılan binalar bile oldu. Hayvanlarımız sütten kesildi. Açılması düşünülen taş ocağı, köye 150 metre uzaklıkta. Eskisinden daha yakın. Biz köy halkı olarak bu taş ocağının açılmasını istemiyoruz. Eğer açılırsa ölüm orucuna gideceğiz.``

  Yetkililer ise daha önce işletilen ocakta yasak olmasına karşı galeri tipi patlama yapıldığını, bu nedenle çevreye zarar verdiğini belirterek, yeni taş ocağının basamak tipi açılacağını, bunun da çevreye kesinlikle zarar vermeyeceğini söylediler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı