Gündem Haberleri

  Suriye, Ulusal Meclisi tanıyan ülkeleri uyardı

  Hürriyet Planet/A.A
  09.10.2011 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, rejim muhaliflerinden oluşan Suriye Ulusal Meclisi'ni tanıyan ülkeleri sert bir dille uyardı. Muallim, Türkiye'ye "Suriye'nin eli bağlı değil" mesajı verirken, akşam saatlerine doğru Başbakan Erdoğan'a başsağlığı dileklerini gönderdi.

  Muallim, Cuma günü öldürülen Kürt muhalif Meşal Tammo ve Türkiye'den gelen açıklamalar hakkında, "Meşal Tammo dış müdahaleyi reddettiği için silahlı gruplar tarafından öldürüldü. Bu insanlar öldürülerek bölgede fitne tohumları ekilmeye çalışılıyor. Ancak Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına gelince, önce annesine Allah'tan rahmet diliyorum. Şunu söylemek istiyorum; Suriye'nin eli bağlı değil, bize gül uzatana biz de gülle karşılık veririz" dedi.

   

  Suriye Dışişleri Bakanı, Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak ALBA'ya üye ülkelerden Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, Ekvador Dışişleri Bakanı Yardımcısı Pablo Villagomez, Bolivya İletişim Bakanı Ivan Canelas ve Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro Moros ile ortak basın toplantısı düzenledi.

   

  Muallim, Suriye ordusundan kaçan Rıfat Esad'ın açıklamalarına ve konuyla ilgili çıkan haberlerle ilgili olarak, "Bir Türk askerinin Suriye topraklarına girdiğine yönelik şu ana kadar dışişleri bakanlığı olarak hiçbir bilgiye sahip değiliz" diye konuştu.

   

  Muallim de ALBA dışişleri bakanlarının bu koşullarda okyanusu aşarak böylesi bir ziyarette bulunmalarının, Suriye ile dayanışmalarını ortaya koyduğunu ifade etti.

  SERT ÇIKIŞ

  Muallim, bu açıklamalarının öncesinde, Kahire'de lobi çalışmaları yapmakta olan Meclis üyelerini işaret ederek, Şam'ın, Ulusal Meclis'i tanıyan ülkelere karşı sert tedbirlere başvuracağını ifade etti. 

  Dünya'nın çeşitli ülkelerinden ve Suriye'den gelerek İstanbul'da buluşan muhalifler, ayaklanmaların 6'ncı ay dönümüne denk gelen 15 Eylül'de düzenledikleri bir toplantıda Suriye Ulusal Meclisi'nin kuruluşunu ilan etmişti.

  ESAD: SİLAHLI GRUPLAR DAĞITILACAK

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bugün yaptığı açıklamada “politik reformlara” ve “silahlı grupların izinin sürülmesine” odaklandığını belirtti.

   

  SANA haber ajansının verdiği bilgiye göre, Esad, Suriye’yi ziyaret etmekte olan Küba ve Venezüella dışişleri bakanlarına, “İki önemli cephede adımlar atıyoruz. Bunlar politik reformlar ve Suriye’yi kaosa sürüklemeye çalışan silahlı grupların dağıtılması” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı