Gündem Haberleri

  Suriye sınırında tanklarla askeri tatbikat

  Ali LEYLAK- Ömer ŞULUL/SURUÇ (DHA)
  05.06.2013 - 16:13 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde, boş arazide tanklarla askeri tatbikat yapıldı. Tatbikatta kullanılan tank ve üzerinde uçaksavar bulunan zırhlı araçların namluları Suriye tarafına çevriliydi.

  Suruç’ta bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Mürşitpınar Askeri Birliği, Halep kentine bağlı Ayn el Arab sınırına yaklaşık bir kilometre uzaklıkta askeri tatbikat gerçekleştirdi.

  TATBİKATTAN KARELER

  Sınıra yakın noktadaki boş arazi ve tepelere konuşlandırılan çoğunluğunu tankların oluşturduğu zırhlı araçlar için askerler kazma kürekle mevzi kazdı.

  Suriye tarafından da görülebilen tatbikatta, askeri araçların arazi şartlarındaki manevra kabiliyeti test edildi, taarruz ve savunma eğitimleri verildi.

  Üst düzey komutanların da izlediği tatbikatta sınır hattına konuşlandırılan tank ve üzerinde uçaksavar bulunan zırhlı araçların namlularının Suriye tarafına çevrili olması dikkat çekti.

  TSK: Suriye'den 60 el ateş edildi

  Öte yandan Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgide, 3 Haziran'da Hatay'ın Narlıca bölgesindeki Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında saat 22.45'te Suriye tarafındaki bir grubun hudut karakolu ve karakol civarındaki zırhlı personel taşıyıcı ve taktik tekerlekli araçlara hedef gözetmeksizin 60 el ateş ettiği belirtilerek, açılan ateşe derhal karşılığın verildiği, olayda herhangi bir hasar veya personel zayiatının yaşanmadığı bildirildi.

  Aynı gün Narlıca bölgesindeki diğer bir olayda ise Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk sahasındaki Asi Nehri kenarında çalışan Hatay İl Özel İdaresine ait iş makinesine Suriye tarafındaki 5 kişinin hafif silahlarla 10-15 el ateş açıldığı kaydedildi.

  Çalışma yapan iş makinesine yakın bir bölgede bulunan ve devriye faaliyeti icra eden Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) Timi tarafından, Suriye'de ateşin geldiği bölgeye doğru ateşle karşılık verildiği belirtilerek, karşı ateş üzerine şahısların Suriye içlerine kaçarak gözden kaybolduğu ifade edildi.

  Daha sonra olay yerine gelen devriye timi tarafından Asi Nehri üzerinde 40 adet mazot bidonu bulunduğu vurgulanarak, şu bilgiler verildi:

  "Bidonların devriye timi tarafından alınmasını engellemek maksadıyla, Suriye tarafındaKİ 5 kişilik aynı grup, TTZA Timi üzerine hedef gözetmeksizin hafif silahlarla 5-10 el ateş etmiştir. Bunun üzerine TTZA Timi, Suriye tarafından ateş gelen bölgeye 50 el ateş açılarak karşılık verilmiştir. Suriye'deki şahıslar açılan ateş üzerine, yine Suriye içlerine doğru kaçarak gözden kaybolmuştur."

  Yaşananlar üzerine Yazlık Mahallesi istikametinden kaçakçı olduğu değerlendirilen yaklaşık 15-20 kişinin olay yerine araçlarla gelerek, olaya müdahale eden TTZA Timi'ne taşlarla saldırdığı, küfür ve hakaretlerde bulundu aktarılarak, "TTZA Timi'nin karşı mukabelesi sonucunda bölgeye gelen şahıslar olay yerinden araçlarını bırakarak kaçmışlardır. Herhangi bir hasar ve zayiat meydana gelmemiştir. Olay yerinde yapılan arama faaliyetleri neticesinde, kaçan şahısların araçlarından Ford Transit araçta 32 bidonda yaklaşık bin 920 litre, plakasız olan diğer bir araçta ise 15 bidonda 900 litre mazot ele geçirildi"ği ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı