GeriGündem Suçlu gösterildiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suçlu gösterildiler

Suçlu gösterildiler
refid:15089850-spot ilişkili resim dosyası

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, diğer ülkelere iyi örnek olmamaları yüzünden Almanya ve Fransa’yı kıtayı etkisi altına alan borç krizine temel oluşturmakla suçladı

Pazar günü Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Trichet, Avrupa’nın süper güçlerinin büyük ödünler verip, Avrupa Birliği İstikrar ve Büyüme Antlaşması’nı imzalayarak bütçe disiplininin yıkılmasına neden olduklarını belirtti.

 

 Trichet, “Alman halkının bizim devlet tahvili satın alma politikamıza gösterdikleri hassasiyeti, 2004 yılında bu anlaşmanın ihlal edilmesine göstermelerini isterdim” dedi.

    

ECB Başkanı aynı zamanda, hem Paris hem de Berlin hükümetlerinin, İstikrar Paktı’nda belirlenen bütçe açığı standartlarının aşılmasına tepki vermekte geç kaldıklarını belirtti. 

 

BATMALARINA İZİN VERMEYİZ

Trichet, Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin borçlarını ödeyememe gibi olasılığını ortadan kaldırdı ve “Böyle bir şeye izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Küresel bankacılık sistemi için de sert açıklamalar yapan Trichet, “Büyük miktarlardaki maaşlar ve uzun vadeli olasılıkları göz ardı edip, kısa vadeli kazançlara bağlı olarak geliştirilen ikramiye paketlerinin gerçek ekonomide sürdürülebilir olmadığını belirtti.     

 

MALİ GÖZETİM TALEBİ

Diğer yandan Trichet’in gelecek hafta Avrupa Parlamentosu’na sunması beklediği öneriler dâhilinde, politikacılardan Euro Bölgesi yönetimindeki yetersizlikler eğilmelerini, yatırımcıların güvenin yerine getirmeleri ve başka bir krizi önlemelerini istemesi bekleniyor.

 

ECBbağımsız bir denetleme kurumu oluşturulmasına sebep olabilecek mali gözetim talebinde bulunabilir.  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle