Gündem Haberleri

  Stres beyin hücrelerini öldürüyor

  Hürriyet Haber
  17.12.2001 - 12:36 | Son Güncelleme:


  Bellek kaybının yavaşlatılması ve en düşük düzeyde tutulabilmesi için bazı önlemlerin alınabileceği bildirildi.  İnternette www.genbilim.cjb.net adresinde yayınlanan yazıda, belleğin kurtarıcıları antioksidan vitanminlerinin (A,E,C), beyni hücre öldüren serbest radikallere karşı korudukları kaydediliyor.

  Yazıda, beyin hücrelerinin azalmasının, yaşlılığın kaçınılmaz sonucu olduğu ifade edilerek, şu bilgilere yer veriliyor:

  "Bazı besinlerin yardımıyla beyin hücrelerinin ölümü geciktirilebilir. Doğru takviyelerle yaşa bağlı bellek kaybını ve zamanla Alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini ortadan kaldırmak mümkündür. Stres, ağır yaşam koşulları ve yetersiz beslenme beyin hücrelerinin erken ölümüne yol açmaktadır."

  Bazı önlemler alınarak unutkanlığın önlenebileceğine dikkat çekilen yazıda, şu önerilerde bulunuluyor:

  "Önce neden unutkan olmaya başlanıldığı araştırılmalı. Beslenme düzeninde değişiklik yapılmalı. Az yağlı yiyeceklere ağırlık verilmeli, bol sebze ve meyve yenilmeli. Zihinsel faaliyetleri artırmak için beyin egzersizleri yapılmalı. Yeni meraklar edinmek, zihni sürekli yeni konularla meşgul etmek, bulmaca çözmek hatta video oyunları bile belleği güçlendirir.

  B kompleks vitaminleri, bellek sorunu olan herkes için önemlidir. Bu vitaminlerin kaybı bellek kaybına neden oluyor. Mineraller (magnezyum, Potasyum, Bakır, Çinko, İyot, Demir) beynin güçlü olması için çok gereklidir. Eğer doğal olarak bu söylenen vitaminler ve mineraller alınamıyorsa tabletler halinde alınması gerekmektedir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı