Gündem Haberleri

  SSK hastanelerinde kadrolaşma suçlaması

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL'daki 4 SSK hastanesi başhekiminin görevinden alınarak yenilerinin atanmasının ‘siyasal kadrolaşma’ amaçlı yapıldığını öne süren sendikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'a, ‘hastanelere politika sokmayın’ mesajı gönderdi. Son 1 ayda, SSK Okmeydanı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Dursun Akdemir görevden alındı ve yerine Dr. Elvin Dinç getirildi. SSK İstanbul Hastanesi'nde Başhekim Doç. Dr. Mustafa Caniklioğlu yerine Okuyan'ın eşinin yeğeni Doç. Dr. Gazi Zorer atandı. SSK Kartal Hastanesi Başhekimi Dr. Vesile Vehbi Güngör yerine geçen seçimde ANAP milletvekili adayı olan Dr. Selami Şahin uygun görüldü. Paşabahçe Hastanesi'nde Başhekim Dr. Kemal Süzer alındı, Dr. Ünal İnce atandı. Öte yandan, SSK İstanbul Sağlık Bölge Müdürü Dr. Hikmet Çevik'in yerine Prof. Dr. Dursun Akdemir getirildi. Ancak asıl kadrosunun bulunduğu Erzurum Tıp Fakültesi Prof. Dr. Dursun Akdemir'in İstanbul'da çalışmasıyla ilgili izinli sözleşmesini uzatmayınca, Dr. Çevik 1 ay sonra tekrar müdür oldu.

  Her gelen kıyım yapıyor

  Türk-İş Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, her iktidar değiştiğinde, sağlık işleri müdürleri ve başhekimlerin de politik kararlarla değiştirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Bakan Okuyan'la yüzyüze ve telefonla görüşmesinde, ‘hastanelere siyaset sokma’nın yanlış olduğunu dile getirdiğini belirten Büyükkucak, ‘‘Her gelen bakan kıyım yapıyor. Bakana, geçmişte yapılan hatalara uymama çağrısı yaptık. Okuyan, ‘Ben değişiklik yapamaz mıyım?’ dedi. Başhekimlerin görevden alınma nedenleri, üretken, verimli olmamaları, partizanlık, arsızlık, hırsızlık yapmaları değil ki. ‘Görevden aldım’ demekle alınması yanlış’’ dedi.

  Siyasi iktidarların SSK üzerinde maksatlı, yanlış ve bilinçsiz müdahale etmelerinin kurumu ekonomik ve yönetim açısından işlemez bir duruma getirdiğini öne süren Büyükkucak, ‘‘SSK'nın çağdaş ve nitelikli bir hizmet vermesi için özerk bir yapıya kavuşturulması gerekir. Tüm olanaksızlıklara rağmen, önemli hizmet veren hastanelerin başhekimlerinin, bölgedeki müdürlerin siyasal kararlarıyla atamalarının yapılması bizi rahatsız etti’’ dedi.

  Türkiye'de son 7-8 yıldır sağlığa da ‘kirli siyaset’in bulaştığını öne süren Büyükkucak, geçmiş çalışma ve sosyal güvenlik bakanlıkları döneminde de aynı yanlışlıkların yapıldığını söyledi.

  DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Hulusi Karlı, siyasi yatırımları önlemek açısından bir sosyal güvenlik kurumu olan SSK'nın yönetiminin özerk olması gerektiğini söyledi. Sosyal güvenlik kurumlarının, siyasi iradenin tasarrufundan kurtulamadığı için bugünlere geldiğini öne süren Karlı, ‘‘Bugün içinde bulunulan bunalım, siyasi idarenin keyfi ve kötü yönetiminden kaynaklanıyor. Her gelen siyasal iktidar, hastane başhekimi, il sağlık müdürü, kendi anlayışları doğrultusunda değişiklik yapıyor. Bu istikrarsız yönetimi beraberinde getiriyor. Bütün sosyal güvenlik kurumları masaya yatırılmalı ve özerk olmalı. Hastanelere, sosyal güvenlik kurumlarından politika çıkmalı’’ diye konuştu.

  Hak-İş Bölge Başkanı Halil Akçay siyasi iktidarların buna bağlı olarak da başhekim, klinik şefleri ve diğer hekimlerin siyasi kayırmalarla çok sık değiştiğini söyledi. Siyasi kayırmaları doğru bulmadıklarını anlatan Akçay, ‘‘Bu değişiklerin SSK'dan hizmet alan hastalara faydası yok. Son 10 yılda, en az 12 bölge müdürü değişti. Bu hizmetlerde verimsizliğe yol açıyor’’ diye konuştu.

  SSK HASTANELERİNDEKİ GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

  Hastane Eski Başhekim Yeni Başhekim

  Okmeydanı Prof. Dr. Dursun Akdemir Dr. Elvin Dinç

  İstanbul Doç. Dr. Mustafa Caniklioğlu Doç. Dr. Gazi Zorer

  Kartal Dr. Vesile Vehbi Güngör Dr. Selami Şahin

  Paşabahçe Dr. Kemal Süzer Dr. Ünal İnce

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı