GeriGündem Son oğul Aydın Menderes vefat etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  105
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son oğul Aydın Menderes vefat etti

Son oğul Aydın Menderes vefat etti
refid:19532639 ilişkili resim dosyası

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes 65 yaşında yaşamını yitirdi. İlk tören Ankara'da gerçekleşti. Menderes'in cenazesi, Ankara Hacıbayram Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul'a getirilecek. Cenaze namazına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ve birçok siyasi katıldı.

Ankara’da dün yaşamını yitiren eski başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes’in cenazesi, Hacı Bayram Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından İstanbul’a gönderildi.

TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün vefat eden Aydın Menderes’in cenazesi sabah saatlerinde morgtan alındı. Türk bayrağına sarılı tabutu cenaze aracına konulmadan önce dua edildi. Duanın ardından cenaze polis mangası tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesine ait araca konuldu. Cenaze aracı Başbakanlık koruma ekipleri eşliğinde namazın kılınacağı Hacı Bayram Camii’ne hareket etti.

Hacı Bayram Camii’ndeki cenaze törenine Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve bazı bakanlarla milletvekilileri de katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Menderes’in cenazesi, İstanbul’a gönderildi. Cenaze namazında Kılıçdaroğlu ve Baykal’ın yan yana saf tuttuğu görüldü.

FOTOĞRAFLARLA AYDIN MENDERES / FOTOGALERİ

AYDIN MENDERES'İN GÖRÜNTÜLERİ-ARŞİV / WEB TV

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt, Aydın Menderes'in dün akşam saat 20.30'da yoğun bakım ünitesinde vefat ettiğini bildirdi. 

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başhekim Bozkurt'un Aydın Menderes'in vefatına ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

Bozkurt, Menderes'in 34 gün önce diğer bir hastaneden akciğer enfeksiyonu ön tanısıyla Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kabul edildiğini belirtti.

Yapılan ilk tetkik ve değerlendirme sonucunda, derin ven trombozu, pulmoner tromboemboli, pnömoni ve buna bağlı solunum yetmezliği tanıları konan Menderes'in takip ve tedavi altına alındığını belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Solunum kaslarında yetmezlik nedeniyle solunum cihazına bağlanmış ve daha sonraki takiplerinde gelişen çoklu organ yetmezliği ve bunlara ilaveten septik şok tablosuyla Sayın Aydın Menderes, 23 Aralık 2011 tarihinde saat 20.30'da yoğun bakım ünitesinde vefat etmiştir.”

Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı olarak, Sayın Aydın Menderes'e Allah'tan rahmet, milletimize ve kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz” ifadelerine de yer verildi.

SİYASETÇİLER HASTANEYE AKIN ETTİ / WEB TV

CENAZESİ HASTANEDEN ALINDI
        
Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in dün  vefat eden oğlu Aydın Menderes'in cenazesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'nden alındı.

Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes, yakınları ve Sağlık Bakanı Recep  Akdağ, cenazenin alınmasından önce Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne  geldiler.

Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, morgdan çıkarıldıktan sonra  cenaze aracına konulmadan önce dua edildi. Duanın ardından cenaze, polis mangası  tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesine ait cenaze aracına konuldu.

Cenaze aracı, Başbakanlık koruma ekipleri eşliğinde cenaze namazının  kılınacağı Hacı Bayram Camisine hareket etti.

AYDIN MENDERES İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ / WEB TV
 
PAZAR GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK  

Aydın Menderes için yarın Hacıbayram Camiinde öğlen namazına mütakiben cenaze namazı kılınacak. Menderes, pazar günü Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Alınan bilgiye göre Menderes için iki ayrı cenaze namazı kılınacak. Yarın Hacıbayram Camii'nde öğle namazına mütakip kılınacak cenaze namazının ardından Menderes'in naaşı İstanbul'a götürülecek. Menderes, pazar günü Fatih Camii'nde öğlen namazına mütakiben kılınacak cenaze namazının ardından Topkapı'daki anıt mezara defnedilecek.

İstanbul'da kılınacak cenaze namazına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı bildirildi.

Öte yandan acı haberi alan siyasiler de Menderes ailesine teziye ziyaretlerinde bulundu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Menderes ailesini evinde ziyaret edip başsağlığı diledi.

HÜRRİYET YAZARLARI MENDERES'İ ANLATTI

Ertuğrul Özkök: Allah'ın verebileceği en güzel duyguya sahipti

Ben Aydın Menderes hayranı bir ailede doğdum. Babam ölünceye kadar Menderesçi kaldı. Ben ise Aydın Menderes’i tanıdım. Onunla ilgili şunu söyleyebilirim. Allah’ın bir insana verebileceği en güzel duyguya sahipti: Affetme duygusuna..

Onu gerçek anlamda liberal demokrat olarak tanıyorum. Ama ondan da ötesi olan üstü bir insan olarak hep hatırlayacağım. Benim kafamdaki Aydın Menderes babası idam edilmiş, bir çocuk için böylesine dünyadaki en ağır travma ile yaşamış ama bir insan olarak hayatını hiçbir döneminde kan davasını ve intikamcılığı benimsememiş bir insandır.

Ne mutlu Adnan Menderes’e ki darağacında can verirken Türkiye’ye böyle olağanüstü bir insan bıraktı. Allah rahmet eylesin.

Taha Akyol: Türkiye çok önemli bir entelektüelini kaybetti

Aydın Menderes’in kendine anılarını anlattığı ve 6 ay önce piyasaya çıkan 'Babam Adnan Menderes' kitabının yazarı Hürriyet yazarı Taha Akyol Aydın Menderes'i şu cümlelerle anlattı:

"Her şeyden önce Türkiye çok önemli bir aydınını kaybetti. Batı muhafazakarlığını ve batı liberalizmini bilerek onlarını klasiklerini okumuş olarak Türkiye’de merkez sağa bakan çok kaliteli bir aydındı.

Elbette Demokrat Partiyi savunuyordu. Babasının çizgisini savunuyordu. Ama “Şu aralarda hata yaptılar” diyecek kadar objektif bir bakışa da sahipti.

Mesela İsmet Paşa’nın muhalefetinin yıkıcı olduğunu söylerken Demokrat Parti’nin özellikle 1957’den sonra baskı politikası izlemesinin de yanlış olduğunu söylemiştir.

Yalçın Doğan: Aydın Menderes acılarını ömür boyu taşıdı

Yalçın Doğan Aydın Menderes'i şöyle anlattı:

"Menderes Ailesi son derece talihsiz bir aile. Siyası olarak ve kader olarak sanki Menderes ailesi Türkiye’nin Kennedy Ailesi gibi. Aydın Menderes çok büyük acılar yaşadı hayatında. O acıları tüm ömrü boyunca taşımasın da bildi. Kendisi siyasete atıldığı zaman da şansızlıklar peşini bırakmadı. Geçirdiği trafik kazası onun talihine bir başka darbe indirdi.

Eşi ona gerçekten iyi baktı, korucu meleği oldu. Aydın Menderes, hayatın boyunca acılar yaşadı. Zaman zaman acılarını aşmasını bildi, zaman zaman da acıları onu aştı.  Televizyonda program yaparken birkaç kez Aydın Menderes ile röportaj yapma fırsatını buldum. Konuyla bağlı olsun ya da olmasın kullandığı sözcüklerin sonunda mutlaka acıya bağlandığını gördüm. Bu da karşısındaki insana ayrı bir hüzün veriyordu. Bir ailenin yaşadığı dramların simgesi gibiydi. Allah rahmet eylesin."

AYDIN MENDERES KİMDİR?

Aydın Menderes 1946 yılında Ankara'da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes'in en küçük oğludur. Annesi Berin Menderes'tir. İlk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden mezun oldu. Askerliğini 1976'da İskenderun'da Yedek Subay olarak tamamladı.

Siyasete 1970'de Aydın'da Demokratik Parti'nin İl Başkanı olarak girdi. 1977'de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978'de aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.

1987'de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993'de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994'de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel Başkan'ı oldu.

1991’de Ümran Menderes’le evlendi. Aydın Menderes bu evlilikten ‘’Hayattaki en büyük mutluluğum’’ diye söz etmektedir. Yine Aydın Menderes’e göre Ümran Hanım kendisi için ‘’Allah’ın en büyük bir lütfudur’’.

1995'de Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1999'da Fazilet Partisi'nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi'nden istifa etti. 3 Kasım 2002'de DYP'den Aydın Milletvekili adayı oldu.

Aydın Menderes, Hüsamettin Cindoruk’un genel başkanlığa seçilmesinin ardından 20 Mayıs 2009 da DP’den istifa etti.

Tarihte Bir Yolculuk, Gelenekten Güncele ve Devletin Alınyazısı adlı kitapları vardır. Ayrıca kendisine ait www.aydinmenderes.com ve www.aydinmenderes.org web sitesinde haftalık siyaset yazıları ve incelemeleri yayınlanmaktaydı.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aydın Menderes'in  vefatından derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, “Milletimiz, çok değerli bir  siyaset adamını kaybetmiştir. Yakından tanıdığım ve düşüncelerine değer verdiğim  Aydın Menderes, ismi, siyasi çizgisi, demokratik duruşu ve tecrübesiyle, Türk  halkının sevgisini kazanmış, siyasi hayatımızda silinmez iz bırakmıştır”  değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, eski  Başbakanlardan merhum Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in vefatı nedeniyle  eşi Ümran Menderes'i dün akşam telefonla arayarak üzüntülerini ifade etti ve  başsağlığı dileklerini iletti.

DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aydın Menderes’in vefatından duyduğu üzüntüyü “Çok değerli bir siyaset adamıydı. Aklıselimi temsil eden, sağduyulu bir insandı. Onun da acıları vardı. Çok düzgün, çok temiz bir insandı” diye dile getirdi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Menderes ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Arınç, “Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Twitter'daki hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamalarda, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirtti.

“Kendisi ile kısa süreli de olsa aynı çatı altında siyaset yapma imkanım oldu” diyen Arınç, “Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi” ifadelerini kullandı.

Arınç, değerlendirmelerinde şunları kaydetti:

“Hepimizin de bildiği gibi feci bir kazanın ardından uzunca bir süredir tekerlekli sandalyeye mahkum yaşıyordu. Ama bu döneminde de hiç boş durmadı. Yazdı, analizler yaptı, konferanslar verdi. Bir aydın olarak yaşadığı topluma hasta yatağında, bu şekilde faydalı olmaya çalıştı. Kendisi ile en son TRT'nin yaptığı Ali Adnan Belgeseli'nin gala gecesinde bir araya gelmiştim. Hiç unutamadığım şu sözleri o akşam salonda bulunan hepimizi gözyaşına boğmuştu.

Demişti ki; 'Annemi çok seviyordum. Babamı da. Hala da ikisini çok seviyorum. Ama son zamanlarda babamı çok özlüyorum. Rabbim ikisini de cennette birbirine kavuştursun. Bu dünyadaki çileli yaşamları inşallah orada huzura kavuşur.'

Ben başta acılı eşleri olmak üzere Menderes ailesinin tüm sevenlerine, dostlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin.”

MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aydın Menderes'in  vefatına ilişkin, “Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi.  Çok değerli bir siyaset adamıydı” dedi.

Çiçek, Aydın Menderes'in hayatını kaybettiği Ankara Atatürk Eğitim ve  Araştırma Hastanesi'ne geldi.

Hastanede, Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt'tan bilgi alan Çiçek,  Menderes'in ailesiyle de görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Çiçek, “Rahmetli Aydın Menderes,  vatanı ve milleti için, ülkemizin ve insanımızın mutluluğu ve refahı için hizmet  etmiş ve karşılığında da bedelini idam sehpasıyla ödemiş çileli bir babanın;  eşinin, çocuklarının acısını uzun yıllar çekmiş yüreğinde hissetmiş yine çileli  bir annenin ve ailenin ve aynı şekilde uzun yıllar çile çekmiş bir evladıydı”  diye konuştu.

Menderes'e Allah'tan rahmet dileyen Çiçek, şunları söyledi:

“Kendini yakinen tanıyoruz. Uzun yıllar hukukumuz da oldu. Gerçekten  ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset  adamıydı. İnşallah Allah ailesiyle beraber, babasıyla, annesiyle, kardeşiyle  beraber onu cennetinde buluşturur. Cenabı Hak'tan bunu temenni ediyorum. Mekanı  cennet olsun. Milletimizin, ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun, söylenecek  budur. Onun Fatihalarla inşallah yarın öğleyin Hacıbayram Camii'nde namazını  kılacağız. Pazar günü de öğle namazında Fatih Camii'nde cenaze namazı kılınacak.  Hakkın rahmetine böylece uğurlamış olacağız. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı  sağolsun.”

“Menderes'in ölüm nedeniyle ilgili bir bilgi alıp almadığının”  sorulması üzerine Çiçek, “Sebebinin bir önemi yok artık bu saatten sonra, hayır  dua etmekten başka...” dedi.

Çiçek, “Ölümünden önce Menderes ile görüşme fırsatının olup  olmadığının” sorulmasına karşılık ise “Sizin haberiniz olmadan geldim, daha  evvel buraya başhekim bilir. Biraz böyle işleri kapalı götürüyoruz. O zaman da  zaten sıkıntı çekiyordu. Hakkın takdiri budur, buna razı olmak ve hayır dua etmek  lazım. Hayırla yad etmek lazım. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

“Cenaze törenine katılıp katılmayacağının” sorulması üzerine de Çiçek,  cenazeye katılacağını kaydetti.

MHP LİDERİ BAHÇELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, vefat eden Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes’e taziye mesajı gönderdi.

Bahçeli’nin taziye mesajı şöyle:

"Sayın Ümran Menderes, saygıdeğer eşiniz Aydın Menderes Beyefendi’nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Devlet ve millet hizmetinde çok büyük katkıları olan merhum Aydın Menderes Beyefendi’ye Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret; başta şahsınız olmak üzere tüm kederli aile fertlerine, sevenlerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum."

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın  Menderes'in vefatına ilişkin, “Türk siyaset dünyası önemli bir kayıpla karşı  karşıya, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun” dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir dönüşü beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Gürsel  Tekin ile Menderes'in hayatını kaybettiği, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'ne geldi.

Menderes'in eşi Ümran Menderes ile görüşen ve başsağlığı dileyen  Kılıçdaroğlu, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada ise “Rahmetli Menderes'in  Türk siyaset dünyasının önemli bir ismi” olduğunu söyledi.

Menderes'i en son yine aynı hastanede yoğun bakımdayken ziyaret ettiğini  anımsatan Kılıçdaroğlu, “Çileli bir yaşam sürdürdü. Saygıdeğer eşine gerçekten  hepimiz minnet borçluyuz, bir dakika olsun bile eşini yalnız bırakmadı, o çileli  yaşamı beraber yaşadılar. Rahmetli Menderes'in bir diğer özelliği geniş bir  entelektüel birikime sahip olmasıydı. O açıdan Türk siyaset dünyası önemli bir  kayıpla karşı karşıya, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet  olsun” dedi.

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER

DSP Genel Başkanı Masum Türker, “Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır” ifadesini kullandı. Türker, yaptığı açıklamada, Aydın Menderes'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

Masum Türker, “Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır. Menderes'e rahmet, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

DEVLET ESKİ BAKANI YÜKSEL YALOVA

Devlet eski bakanlarından Yüksel Yalova, Aydın Menderes'in Türkiye'nin çok önemli bir değeri olduğunu belirterek, “Sadece Aydın'ın değil, bütün Türkiye'nin başı sağolsun” dedi.

Yalova, Aydın Menderes'in Aydın ve Türkiye için çok önemli ve değerli bir şahsiyet olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Aydın halkı, Adnan Menderes'in acısını unutamadı. Aydın Menderes de aynı şekilde önemli bir isimdi. Bu ölümden büyük üzüntü duyuyorum. Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyorum.”

BDP LİDERİ DEMİRTAŞ
         
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Aydın  Menderes'in, siyasi yaşamı boyunca demokrasiye gönül vermiş, her zaman halkın  hizmetinde olmuş,toplumun saygınlığını kazanmış önemli bir siyasi şahsiyet  olduğunu belirtti.

Demirtaş, Aydın Menderes'in vefatı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye siyasi hayatının önemli ve saygın isimlerinden biri olan Aydın  Menderes'in vefatından duyduğu üzüntüyü ifade etti.
  

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle