Gündem Haberleri

  'Son 50 yılın zaferi'

  Hürriyet Haber
  26.04.2004 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, "Kıbrıs'taki gelişme, son 50 yıllık dönemde Türkiye'nin diplomasideki en büyük başarısıdır" dedi.

  ‘Kıbrıs’ta taşlar yerinden oynadı’ diyen Başbakan Erdoğan, barış yolunda attıkları adımlara uluslararası camiadan karşılık beklediklerini söyledi. Kıbrıs’taki gelişmelerin, Türkiye’nin son 50 yıldaki en büyük diplomatik başarısı olduğunu belirten Erdoğan, ‘KKTC’ye karşı uygulanan tecrit ve dışlama politikaları son bulacak’ diye konuştu.

  AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’taki gelişmelerin son 50 yıllık dönemde Türkiye’nin diplomasideki en büyük başarısı olduğunu söyledi.

  AKP İl Başkanları toplantısının açılışında konuşan Erdoğan, Kıbrıs’teki gelişmelere değindi. Türk tarafının barış yolunda attığı adıma uluslararası camianın ‘aynı sıcak yaklaşımla karşılık vermesi’ni beklediklerini belirten Erdoğan, ‘Artık Kıbrıs’ta taşlar yerinden oynamıştır. Ve bugünden sonra Kıbrıs hakkında söz söyleyecek herkesin, bu yeni tabloyu hesaba katarak konuşması gerekecektir’ diye konuştu.

  FIRSAT KAÇTI

  Erdoğan
  Ada’da çıkan bu durum nedeniyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, ‘bir fırsatı kaçırdığını’ belirterek, şöyle devam etti:

  ‘Uluslararası camia, artık bunu gerektiği şekliyle değerlendirecek ve bugüne kadar uluslararası bütün aktivitelerde, insan hakları açısından, hukukun üstünlüğü açısından tecrit ve dışlama politikasının uygulandığı KKTC’ye karşı bu politikalar son bulacaktır.’

  KKTC’NİN YANINDAYIZ

  Zaman zaman ‘haddi tecavüz eden’ ifadeler kullanıldığını belirten Erdoğan, zamanın hükümetlerinin attığı adımların ne kadar isabetli olduğunu göstereceğini ileri sürdü. Erdoğan, ‘Öyle zannediyorum ki çok partili dönemi kapsayan son 50 yılda özellikle Türkiye’nin diplomaside yaşadığı en başarılı olay budur. Bu süreç devam ediyor. Biz şu ana kadar nasıl Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olduysak, bundan sonra dayanında olacağız’ diye konuştu. Erdoğan birlik ve beraberliğin de bozulmamasını isteyerek, ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla, yaklaşımımızı sürdüreceğiz’ dedi.

  Denktaş’a teşekkür etmedi

  KIBRIS müzakerelerinde emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Erdoğan bu bölümde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adını saymadı, sadece New York sürecinin başlamasında katkısı bulunduğunu hatırlattı. İsim vermeden Denktaş’ı eleştiren Erdoğan ‘Hiçbir zaman kişisel bazı sıkıntıların kaynağı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olmamıştır. Bunu böyle gösterme gayreti içinde olanlar olmuştur. Biz hiçbir zaman karalama kampanyası içine girmedik’ dedi.

  AKP bayraklı kutlama

  KKTC’de referandumdan Annan Planı’na ‘evet’ çıkması üzerine Kıbrıs Türkleri önceki gece sokaklara döküldü. Referandumda Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin ‘hayır’ demesine karşın büyük coşku yaşayan KKTC’liler, şarkılar ve sloganlar eşliğinde zaferlerini kutladı. Büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu göstericiler, AB ve CTP bayrakları salladı. Göstericilerin arasında, bir Kıbrıslının AKP bayrağı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını taşıması dikkat çekti.

  Yeni bir referanduma gidilmez

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’ta yeni bir referanduma gidilebileceğine inanmadığını söyledi. Erdoğan, Atina’da yayımlanan Elefterotipiya Gazetesi’ne verdiği demeçte şöyle konuştu:

  ‘BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sunduğu plan, gerek Rum gerekse Türk tarafını tam olarak tatmin etmiyor, ancak Genel Sekreter’in de ifade ettiği gibi, ‘kaçınılmaz uzlaşma’ anlamı taşıdığı gibi, iki tarafın isteklerinin dengelenmesi için çaba içeren unsurlardan oluşuyor.’

  Erdoğan, ‘Uluslararası toplumun da ekseriyetle buna inandığını’ vurguladı ve ‘Uzun zaman için yeni bir girişimde bulunulacağına inanmak zor. Genel Sekreter, referandumlardan ‘hayır’ çıkması halinde planın ‘geçersiz’ sayılacağını söylemişti. Bu koşullar altında yeni bir referanduma gidilebileceğine inanmıyorum’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı