Gündem Haberleri

  Simitis: Bakanlar anlaşmadan Türkiye'ye gelmem

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 08:25 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Başbakan Bülent Ecevit`in kendisini Türkiye`ye davet ettiğini, ancak iki ülke Dışişleri Bakanları İsmail Cem ve Yorgo Papandreu anlaşmadan ve "artık bir şeyler değişecek" demeden Türkiye`yi ziyaret etmek istemediğini söyledi.

  ABD`ye resmi ziyarette bulunan ve Washington`da Başkan George  Bush ile Beyaz Saray`da bir görüşme yapacak olan Simitis, New York`ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile biraraya geldi. Simitis, daha sonra düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplandırdı.

  FLÖRT YOK CİDDİ ÇALIŞMA VAR

  ``Dışişleri Bakanları İsmail Cem ve Yorgo Papandreu arasında flörtvar deyimini sevmediğini`` kaydeden Simitis, ``bakanların iki ülke arasındaki sorunları çözmek amaciyle ciddi bir çalışma yaptıklarını`` söyledi. Başbakan Ecevit`in kendisini Türkiye`ye davet ettiğini de hatırlatan Simitis şöyle konuştu:

  ``Türkiye`yi ziyaret ederim ama önşartlarım var, dedim. Türkiye`yesadece görüş ayrılıklarımız bulunduğunu vurgulamak amacıyla gideceksem, bu pek hoş olmayacaktır. Dolayısıyla, Papandreu ve Cem belli bir noktaya ulaştıkları ve yeni bir şeyler var, bazı şeyler değişecek dedikleri zaman Türkiye`ye giderim.``

  Yorgo Papandreu da Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile çok iyi bir dostlukları olduğunu vurguladı.

  YUNAN TUTUMUNDA DEĞİŞİKLİK YOK

  Simitis bu arada, Türkiye`ye yönelik politikalarında bir değişiklik olmadığının da altını çizdi ve ``iki ülke arasındaki tek sorunun kıta sahanlığının sınırları olduğunu ve bunun çözümü için tarafların Lahey adalet divanına gitmeleri gerektiği`` görüşünü tekrarladı.

  KIBRIS SORUNU

  Simitis, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptıkları görüşmede Kıbrıs sorununa da değindiklerini ve Genel Sekreter`in soruna bir çözüm getirilmesinin mümkün olduğuna inandığını belirtti.

  Simitis, ``Annan, (Denktaş-Klerides görüşmelerinde) Haziran ayına kadar, çözümle ilgili bir gelişme olup olmayacağının anlaşılabileceğini düşünüyor`` dedi.

  Simitis, ``Kıbrıs Rum Kesiminin AB`ye 2003 sonunda tam üye olmasının öngörüldüğünü ve bu süre içerisinde siyasal çözüme ulaşılamamasının Rum kesiminin tam üyeliğini etkilemeyeceği, bunun bir önkoşul olmadığı`` görüşünü tekrarladı.

  Simitis Annan ile yaptığı görüşmede, Afganistan`a gönderilecek barış gücüne 6 ay sonra ihtiyaç kalmayacağı ve Afganlıların kendi kendilerine asayişi sağlayabilecek duruma gelecekleri sonucuna vardıklarını da sözlerine ekledi.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı