Gündem Haberleri

  Şifre davasında sona doğru

  A.A
  10.05.2011 - 16:54 | Son Güncelleme:

  YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesine dava açan avukat Ahmet Gürol Şağban, Ankara 7. İdare Mahkemesinin bir ara karar vererek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yürüttükleri soruşturmayla ilgili evrakı ve varsa bilirkişi raporunu talep ettiğini bildirdi.

  Şağban, ÖSYM'nin mahkemeye savunmasını sunmasının ardından “cevap” vermek üzere geldiği İdare Mahkemesinin önünde gazetecilere açıklama yaptı. Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin bir ara karar vererek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma evrakıyla bir bilirkişi raporu varsa o bilirkişi raporunu talep ettiğini kaydetti. Şağban, “Çünkü ÖSYM savunmasında buna yer verdi ama henüz bu soruşturma dosyasıyla ilgili bir belge ve bilgi sunamamıştı. Dolayısıyla süreç şimdi nasıl işleyecektir? Memur eliyle tebligat yapıldığı için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu soruşturma evrakını gönderdiği anda yürütmeyi durdurma talebimizle ilgili bir karar çıkacaktır” dedi.

  Tebligatın memur eliyle yapılmasının, sürecin hızlı bir şekilde işlemesi açısından önem taşıdığına işaret eden Şağban, “Mahkemenin bu konuda çok titiz davrandığını görüyoruz. Yani davanın neticesinin bir an önce çıkması için gerekli hassasiyeti gösterdiğini anlıyoruz” diye konuştu.

  "ÖSYM BAŞKANI'NIN İTİRAF ETTİĞİ ŞİFRE ÖSYM'NİN SAVUNMASINDA  YALANLANIYOR”

  YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın  iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesine dava adan  avukat Ahmet Gürol Şağban, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) mahkemeye  verdiği savunmada “Şifrenin yalanlandığını” söyledi. Savunmaya öğleden sonra  cevap vereceğini kaydeden Şağban, “Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya  olumsuz bir karar çıkacaktır” dedi.

  Şağban, ÖSYM'nin savunmasını almak üzere geldiği İdare Mahkemesi önünde  gazetecilere açıklama yaptı. ÖSYM'nin dava ile ilgili savunmasını dün verdiğini  ancak kendilerinin savunmayı bugün alabildikleri kaydetti. Savunmanın 17 sayfa  olduğunu, henüz tam olarak inceleyemediğini söyleyen Şağban, şöyle devam etti:

  “Benim dikkatimi çeken bir husus var onu paylaşmak istiyorum; ÖSYM  Başkanı'nın itiraf ettiği şifre savunmada yalanlanıyor. Yine ÖSYM Yönetim Kurulu  üyelerinin itiraf ettiği kurgulama hadisesinin doğru olmadığı ifade ediliyor. O  zaman ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu mu bize yanlış bilgi verdiler yoksa  savunmayı yapan avukat arkadaşlar mı? Ortada artık skandaldan da öte bir rezalet  yaşıyoruz. Az önce içerde bir öğrenci arkadaş denk geldi, iki farklı sonuç gelmiş  kendisine. Birisinde siz LYS'ye katılabilirsiniz diyor, diğerinde LYS'ye  katılamazsınız diyor. Bu işin cılkı çıkmıştır. Ancak yargı konuyu enine boyuna  irdeleyecektir ve en doğru kararı verecektir. Biraz daha bekleyeceğiz. Süreç  işliyor. Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar  çıkacaktır.”

  ÖSYM Kanunu'nda, ÖSYM'ye, “sınavın güvenilirliği” konusunda yükümlülük  verdiğini ifade eden Şağban, bu yükümlülüğün yerine getirilmediğini söyledi.  Şağban, “Kamuoyunun yüzde 72'si bu sınavların güvenilir yapılmadığı  kanaatindedir. Bu ilke zedelenmiştir” dedi.
         
  "ANKARA ÜNİVERSİTESİNİN RAPORU”
           
  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin sınavı detaylı bir  şekilde inceleyerek rapor hazırladığını belirten Şağban, “Ankara Üniversitesi  Eğitim Bilimleri Fakültesi bu konuda kurul kararı vermiştir. Bu kurul kararı  sınavın bilimsellikten uzak olduğunu yeterince ortaya koymaktadır. Mahkeme tüm  bunları inceleyecektir. ÖSYM'nin savunmasında cezaevlerinde tekrar edilen sınava  ilişkin hiçbir husus yok. Bu konuya hiç girmemişler. Mahkeme tüm bu hususları,  savunmayı, bizim ortaya koyduğumuz verileri değerlendirecek, bir karar  verecektir” diye konuştu.

  Şağban, gazetecilerin soruları üzerine ÖSYM'nin savunmasında “şifre  yok” denildiğini belirterek, “Ama bunun adı ne onu ortaya koymuyorlar. Şifre  yok diyorlar, sistem yanlış çalışmış deniyor” dedi.

  Şağban, ÖSYM'nin savunmasında, sınav kitapçıklarını basan matbaayla  ilgili bir şey göremediğini söyledi. “Birilerinin bilgisayara müdahalesi olmadan  bir sistem nasıl yanlış çalışacak?” diyen Şağban, şöyle konuştu:

  “ÖSYM Yönetim Kurulu üyeleri bir açıklama yaptılar Radikal Gazetesi'ne  bir kurgulamadan bahsettiler. Bu çok net, açık. Bu kurgulamayı bilgisayar  tesadüfen yapmaz. Biraz mantıklı düşünelim. Yazılımda bir hata olduğundan  bahsediliyor. Bilgisayarın doğru çalışmadığını, kapalı çalıştığını söylüyorlar.  Bilgisayar kapalı çalışmış, benim okuduğum o.”

  Cezaevlerinde yapılan sınava ilişkin sorular üzerine Şağban, şunları  kaydetti.

  “Onunla ilgili savunmada hiçbir şey yok. Halbuki o çok önemli. 6114  sayılı Kanunun 7. maddesinin 3. fıkrası çok açık olarak şunu öngörmüş, sınavları  ikiye ayırmış, basılı sınavlar, elektronik ortamda yapılan sınavlar diye. 2011  YGS, basılı sınav ve basılı sınavın nasıl yapılacağı yasa maddesinde çok açık  yazıyor. Nasıl yapılacak, 'aynı adaylara, aynı zamanda ve aynı sorularla.' Şimdi  fen bilimleri testi farklı sorularla yapıldı. Dolayısıyla 7. maddenin 3.  fıkrasına çok açık aykırılık var.”

  Şağban, ÖSYM'nin savunmasına ne zaman cevap vereceklerinin sorulması  üzerine, “Savunmaya cevabımı bugün öğleden sonra mahkemeye vereceğim çünkü  süreci hızlandırmamız lazım. ÖSYM gibi son günü beklememek lazım. Çünkü  milyonlarca aile ve genç bu davanın neticesini bekliyor” dedi.
     

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı