Gündem Haberleri

  ŞİDDET GÖREN VE ÇALIŞAN HER KADINA 2 AY KREŞ YARDIMI

  Hürriyet Haber
  08.03.2012 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Meclis'te kadınlar için tarihi gün. Kadının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. 237 Kadın örgütü adına Şiddete Son Platformu, tasarıda yapılması düşünülen değişikliklerden rahatsız. Bu rahatsızlıklarını TBMM'deki tüm partilerin milletvekillerine mektupla ilettiler. AK Parti'nin önerisiyle tasarının dördüncü maddesi değiştirilerek çalışan kadınlara da 2 ay süreyle kreş yardımından yararlanma imkanı verildi. Tasarı görüşmelerinde söz alan MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Behzat Ç. adlı dizinin Türk ailesinin temeline dinamit koyduğunu söyleyerek Bakan Şahin'e bununla ilgili herhangi bir önlem alınıp alınmadığını sordu.

  Seninle +1 sayfasını okuyarak, birçok sosyal yarayı sarmaya katkıda bulunabilirsiniz

  /images/100/0x0/55eb5c99f018fbb8f8bc345bMektupta, şu ifadeler yer aldı: 

   

  ''Şiddete Son Kadın Platformu’nu oluşturan 237 kadın örgütü ve Platform'un taleplerini destekleyen tüm diğer kadın platformları ve kadınlar olarak bir kez daha belirtmeliyiz ki, aylardır tartışılan şiddet yasa taslağının, Bakanlıkta, Başbakanlık'ta ya da TBMM’de bir odadan diğerine giderken bile uğradığı aleyhte değişikliklerden son derece rahatsızız. 

   

  Bakan Fatma Şahin’in TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda (KEFEK) verdiği sözlere ve gösterdiği gayrete rağmen, aynı gün ve devamında TBMM Adalet Komisyonu’nda yapılan toplantılarda taslakta yine yasanın özüne zarar verecek değişiklikler yapılmış bulunuyor.

   

  TBMM GENEL KURULU'NDAN NOTLAR

  TBMM Genel Kurulu'nda 'Kadına Şiddetin Önlenmesine' dair tasarının görüşülmesine dün başlandı. Tasarı üzerinde ilk konuşan MHP'li Ruhsar Demirel oldu. AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de oturuma katıldı.

  “BEHZAT Ç. TÜRK AİLESİNİN TEMELİNE DİNAMİT KOYUYOR”

  Tasarının görüşmeleri sırasında MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Bakan Şahin’e Behzat Ç. dizisinden duyduğu rahatsızlığı iletti.

  Belen, “Behzat Ç. adlı dizide Türk ailesinin temeline dinamit konuluyor. Savcı bir kadın, bu polisle nikahsız yaşıyor. Bu adam savcıya kadını aşağılayıcı sert sözler söylüyor. Maço erkek tavırları gösteren başka dizilerde var. Sizin bunların önlenmesine yönelik bir girişiminiz oldu mu?” diye sordu.

  Bakan Şahin de “Sizinle aynı hassasiyeti paylaşıyorum. Ben de iki çocuk annesi bir kadın olarak kadını ikincileştiren ve kadına şiddeti artıran dizilerden rahatsız oluyorum. Bunları ya seyretmeyeceğiz ya da şikayet mekanizmasını işleteceğiz. RTÜK’e bunu ilettiğinizde şikayet oranının yüzde 2,5 olduğunu belirtiyorlar. Sivil inisiyatifin de toplumsal duyarlılığı artırıcı girişimlerde bulunması gerektiğini söyledi.

  BDP'NİN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

  BDP'nin yasaya transseksüeller, gay ve eşcinsellerin de eklenmesine ilişkin önergesi reddedildi.

  MHP'Lİ DEMİRER'DEN TEPKİ

  MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirer, yasa görüşmeleri sırasında Bakan Şahin’i kendi memleketi ve seçim bölgesi olan Gaziantep’te arka arkaya ortaya çıkan 12-13 yaşlarındaki genç kız çocukları için ‘kimlik yaşları 17’ sözlerine atıfta bulunarak tepki gösterdi.

  MHP'Lİ DEMİRER'İN BAKAN ŞAHİN'E TEPKİSİ

  AKP Kırıkkale milletvekili Ramazan Can, yasayla ilgili konuşmasına bir hadisle başladı.Can, kadına pozitif ayrımcılığın boşanmayı kolaylaştıracak, aileyi dağıtacak uygulamalara dönüştürülmemesi gerektiğini söyledi. Can, erkeğin otoritesini kıralım derken feminizme de davetiye çıkarmamalıyız." dedi.

  AK PARTİLİ VEKİLDEN ÖNERİLER

  Şu andaki haliyle yasanın adının kadın değil aileyi koruma üzere düzenlenmiş olmasına; şiddete uğrayan kadınların tek adımda yardım ve korunma alabileceği 7 gün 24 saat ve tek adım ilkesiyle çalışacak merkezlerinin teşkilat, görev ve kadrolarının kadın örgütlerinin talepleri doğrultusunda düzenlenmemiş olmasına; yasada sığınaklar ve cinsel şiddet kriz merkezlerinin yer almamasına; kadın örgütlerinin şiddet ve cinayet davalarına müdahilliğinin kabul edilmemiş olmasına itiraz ediyoruz. Bunlarla birlikte diğer tüm taleplerimiz saklı kalmak üzere; bu yasa üzerinde kadın örgütleri ile mutabık kalınmış konularda artık değişiklik yapılmamasını ve TBMM Genel Kurulu’nda, başta aşağıdaki konular ve diğer taleplerimiz olmak üzere, sadece yasayı amacına uygun hale getirecek değişikliklerin yapılmasını talep ediyoruz.

   

  Günde en az 5 kadının yaşama, çalışma, evlenme, boşanma, giyinme ve benzeri hakları için öldürüldüğü dünyanın tek ülkesi olan Türkiye’de, buna dair rahatsızlığı olan tüm kadınları ve erkekleri bu konudaki taleplerimize destek vermeye çağırıyoruz.''

   

  CHP'Lİ TARHAN: DANIŞIP YİNE BİLDİKLERİNİ OKUDULAR

  MÜLKİ AMİRLER VE KOLLUK KUVVETLERİNE YETKİ

  Tasarının 10'uncu maddesinin 3'üncü fıkrası AK Parti'nin önergesiyle değiştirildi. 4'üncü ve 5'inci fıkrası da metinden çıkarıldı.

  Buna göre hakimin tedbir kararını hakimin delil veya belge aramaksızın verme hükmü, mülki amirler ve kolluk kuvvetleri için de getirildi.

  10'uncu madde'nin 3'üncü maddesi şöyle değişti:

  “Koruyucu tedbir kararı verilebilmesi için şidddetin uygulandığı hususunda delil veya belge aranmaz. Önleyici tedbir kararı geciktirilmeksizin verilir. Bu kararın verilmesi, bu kanunun amacını gerçekleştirmeyi tehlikeye  sokabilecek şekilde geciktirilemez.”

  Görüşmelerin bu günkü kısmı 11'inci maddenin kabul edilmesinden sonra  tamamlandı. Tasarının geri kalan bölümünün görüşülmesine yarın devam edilecek.
   

  ÇALIŞAN KADINA İKİ AY 350 LİRA KREŞ YARDIMI

  Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasa Tasarısı'nın 3. maddesi AK Parti Grubunun önergesiyle değiştirildi. Buna göre şiddet gören ve bu kanun kapsamında hakkında 'koruma' kararı verilen kadınlar için öngörülen kreş yardımının süresi 2 aydan 4 aya çıkarıldı. Sadece çalışmayan kadınlar için öngörülen kreş yardımının, şiddet gören ve koruma kapsamına alınan 'çalışan' kadınlara da verilmesi hükmü getirildi. Ancak çalışan kadınlar için kreş yardımının süresi 2 ay ile sınırlandırıldı.

   

  Şiddet gören kadına verilecek kreş yardımı net asgari ücretin yarısı olarak belirlendi. Buna göre şiddet gören, çalışmayan kadın belgelendirmek suretiyle 4 ay boyunca aylık 350 liralık yardımdan yararlanacak. Çalışan kadın ise 2 ay boyunca 350 liralık yardımdan yararlanacak.


  BAKAN ŞAHİN TASARIYI ANLATTI 

   

  Bakan Fatma Şahin, kadına karşı her türlü ayrımcılığı reddettiklerini, kadına şiddeti insan hakkı ihlali saydıklarını belirterek, yeni dönemde yeni yasayla radikal tedbirler öngördüklerini anlattı.

  Şiddetle mücadeleye bugün başlamadıklarını belirten Şahin, ''Kol kırılır yen içinde kalır anlayışıyla hep 3 maymunu oynadık. Görmedik, duymadık, işitmedik anlayışının toplumsal kalkınma hamlesiyle giderilmesi gerektiğine inandık'' dedi.


  Ancak bu süreçte Ayşe Paşalı gibi kadınları koruyamadıklarını itiraf eden Şahin, yasaya neden gerek duyduklarını anlattı.


  Yasayla sadece kadının değil mağdur erkek ise onun da korunacağını vurgulayan Şahin, derhal korumada mülki amirlere yetki verildiğini belirtti.

  Kadını korumada işyerin, değiştirme hakkı getirdiklerini, kadın isterse erkeğe de psikolojik destek verileceğini ve bunun ücretinin bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi.


  Erkeğin elinde silah bulunuyorsa elinden alınacak şekilde düzenleme getirildiğini belirten Şahin, ''Bu kişi işi gereği silah taşıyan kolluk gücü mensubu olsa bile onun da silahını elinden alacağız'' dedi.

  Şahin ayrıca hakimin 6 aylık tedbirlere uymayan kişiye ilave tedbir olarak 3 ila 10 günlük zorlama hapis cezası getirildiğini anlattı. Nafaka sisteminin kolaylaştırılacağını, çalışan kadınlara kreş desteğinin verileceğini kaydeden Şahin, bunların uygulanmasının çok kolay olmayacağını ancak bunun için topyekun seferberlik gerektiğine dikkat çekti, Bakanlık olarak yeni yasayı her türlü platformda tanıtmak için büyük bir kampanya düzenleyeceklerini vurguladı.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı