GeriGündem Şiddet gören nikâhsız eşi devlet korumuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şiddet gören nikâhsız eşi devlet korumuyor

Yargıtay 7’nci Ceza Dairesi’nin, şiddete uğrayan nikahsız kadının, Ailenin Korunması’na ilişkin yasa kapsamında korunmasını öngören ilk örnek kararına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılık kararın “Kanun sadece resmi nikâhlı aileyi kapsar” iddiasıyla bozulmasını istedi.

AİHM’ye gidilebilir

İtirazı Yargıtay Ceza Genel Kurulu önümüzdeki günlerde karara bağlayacak. Bu karar, şiddete uğrayan nikâhsız yaşayan milyonlarca kadın için de içtihat oluşturacak. Kurul, Daire kararını onarsa, nikahsız eş de korumaya alınmış olacak. Bu durumda nikâhsız da olsa birlikte yaşadığı, fiilen “aile” kurduğu kadını döven erkek, bu kanun kapsamında cezalandırılacak. Kurul, yerel mahkemenin “Nikâhları yok, aile sayılmazlar” gerekçesiyle verdiği beraat kararını onarsa; nikâhsız kadın, yasal korumanın dışında kalacak. Kararın içtihat halini alması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “Devletiniz kadını şiddetten korumuyor” uyarısının yerine getirilmesi ve Türkiye’nin yeniden mahkum olmaması açısından da önem taşıyor.

Karar nasıl verildi

Tufanbeyli’de, sanık M.D. nikahsız yaşadığı ve bir çocuğunun annesi S.Ç.’yi dövdü. S.Ç., mahkemeye başvurdu. Mahkeme, eşine “Dört ay süreyle şiddet ve korkuya dayalı davranışta bulunmaması” yönünde tedbir kararı verdi. M.D., tedbire rağmen S.Ç’yi yine darp etti. Bunun üzerine, hakkında, “koruma kararına aykırı davranmaktan” dava açıldı. Mahkeme, çiftin resmi nikahla evli olmadığı, bu yüzden kanundaki “koruma kararına aykırı davranış” suçunun oluşmayacağı için M.D.’nin beraatine karar verdi. Kararı savcılık temyiz etti. Daire kararı bozdu. Başsavcılık da bu karara itiraz etti.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle