Gündem Haberleri

  Sezen yazdı Sertab söyledi

  Jale ÖZGENTÜRK
  12.12.2014 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Sezen Aksu ve Sertab Erener, kadın hakları konusunda mücadele veren Sabancı Vakfı’na “Kız Leyla” şarkısıyla destek verdi.

  Sabancı Vakfı’nın bu yıl 8’incisini düzenlediği Filantropi Semineri’nin açılışına sürpriz konuk olarak katılan Sertab Erener, kadın ve kız çocukları meselesine dikkat çekmek için sözlerini Sezen Aksu’nun yazdığı, bestesini de Aksu’yla birlikte yaptıkları “Kız Leyla” adlı şarkıyı seslendirdi. Erener, “Şarkımız iyi bir şeylere neden olursa, gönüllerden geçip farkındalık yaratırsa, çok mutlu olacağım” diye konuştu.

  SABANCI: AĞLATTI

  Sabancı Vakfı Başkanı Güler Sabancı ise şunları söyledi: “Kız Leyla, ayağa kalk Leyla. Hepimizi ayağa kaldıran ‘Kız Leyla’ için ağlamaya değer. Dostum Sezen Aksu bir gün beni arayarak ‘Sadece dinle’ dedi ve bu şarkının sözlerini okudu, beni ağlattı. ‘Sertab’la birlikte bunu Sabancı Vakfı’na armağan etmek istiyoruz’ dedi. Sonsuz teşekkürlerimiz var. Ünzile’nin bir kız kardeşi oldu.”

  KIZ LEYLA

  Kiminin kocası kiminin amcası
  En sevdikleri yani sözün kısası
  Aldılar sıcacık uykularından
  Attılar dere yataklarına gece yarısı
  *
  Ne kıyanlar bildi ne kıyılanlar
  Erkek yasası
  *
  Kalk doğur kendini, kadirsin
  Kadınsın, kızımsın, annemsin
  Ne çok sütün vardı oysa
  Dünyayı kin mi emzirsin
  *
  Kız Leyla ayağa kalk hemen
  Kalk çabuk, topla kırıklarını
  Kız Leyla pusuya yat hemen
  Bi daha vurmasınlar kız çocuklarını
  *
  Kimi yol ağzında damladı bıçaktan
  Kimi dostane bi sohbet sırası
  Can giderken kul elinden
  Yüzümüze tükürdü son nefesi

  Sabancı Center’da düzenlenen “Başrolde Ödüllü Kadınlar Var” başlıklı seminerin konuşmacıları ise baskı ve şiddete maruz kalan kadınların hikâyelerini anlatan Half The Sky (Gökyüzünün Yarısı) adlı kitabı toplumsal bir harekete dönüşen Pulitzer ödüllü gazeteci Sheryl WuDunn ve asit saldırısına uğrayan kadınların hayata dönüş öykülerini anlattığı Saving Face (Bir Yüzü Kurtarmak) belgeseliyle Pakistan’a ilk Oscar Ödülü’nü getiren yönetmen Sharmeen Obaid Chinoy oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı