Gündem Haberleri

  Sesle çalışan kredi kartı

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 15:24 | Son Güncelleme:

  ABD’de bir şirket kredi kartı dolandırıcılığını önlemek amacıyla, gerçek sahibinin sesini duymadığı takdirde çalışmayan bir kredi kartı prototipi geliştirdi.

   Beepcard adlı şirketin geliştirdiği kartın çalışması için, sahibinin sesinden gerekli şifreyi ‘duyması’ gerekiyor. Kartı ele geçiren bir dolandırıcı şifreyi bilse bile, kartın gerçek sahibinin sesini kusursuz olarak taklit edemeyeceği için amacına ulaşamıyor.

   

  İçinde ses tanıma çipi, hoparlör, mikrofon ve pil bulunan yeni kredi kartı, piyasadaki kredi kartlarıyla aynı büyüklükte, ancak yaklaşık üç katı kadar daha kalın. İçindeki sabit pilin ömrü, günde ortalama on kullanım ile yaklaşık iki yıl. Pil ömrünü artırmak için kredi kartı kullanılmadığı zaman elektronik devreler kapatılıyor. Araştırmacılar, daha küçük çipler kullanarak kartı inceltmeye çalışıyor.

   

  ONLINE ALIŞVERİŞTE DE KULLANILABİLİYOR

   

  Yeni kredi kartı, online dolandırıcılıkları da önleyebiliyor. Kart, sahibinin sesinden şifreyi duyduktan sonra hoparlörü aracılığıyla bilgisayarın mikrofonuna kimlik kodu içeren sinyal gönderiyor. Bilgisayar da bu sinyali ana sunucuya gönderiyor. Sinyal ile kart bilgileri birbirine uyduğu zaman, sunucu kullanıcının gerçek anlamda bu karta sahip olduğunu anlıyor.

   

  Kredi kartı devi Visa, yeni teknolojiyi ilginç bulmakla birlikte yaygınlaşması için daha kullanıcı dostu olması gerektiğini belirtti. (New Scientist)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı