Gündem Haberleri

  Sesimize kulak verin

  Fahir ARIKAN/ANKARA
  30.03.2014 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de üçüncü bir ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen İranlı mülteciler, isyan etti: “Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. Yardım edin.”

  MÜLTECİ statüsünde olmalarına rağmen yıllardır Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Türkiye’de üçüncü ülkeye yerleştirilmeyi bekleyen 26 İranlı, “Sesimize kulak verin” demek için ilginç bir eylem yaptı. Ağızlarını maske ile kapatan İranlılar, “Aramızda 8 yıldır bekleyenler var. Çocukları ve kadınları soğuk nedeniyle başka yerlere yerleştirdik. Çok zor şartlar altında yaşıyoruz. BM’ye defalarca başvurduk, yanıt alamadık. Telefon ile ulaşabildiğimiz zaman ise gönderecek bir ülke bulamadıklarını söylüyorlar. Ama biz biliyoruz ki, bizim dışımızda pek çok insanı üçüncü ülkelere yerleştiriyorlar. 1.5 ay kadar önce bir arkadaşımız kalp krizinden hayatını kaybetti. Bir arkadaşımız intihara teşebbüs etti, hastanede yatıyor. Herkesten destek bekliyoruz. Bize yardım edin, sesimize kulak verin” dediler.

  Coğrafi kısıtlamalar kaldırılmalı

  İLTİCA ve Göç Araştırmaları Merkezi’nden Metin Çorabatır, “Avrupa dışından gelenlere kısıtlamalar var. Sayı çok olduğu için BM, yerleştirecek ülke bulamıyor. Çözüm Türkiye’nin coğrafi kısıtlamayı kaldırması” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı