Gündem Haberleri

  Serdar Denktaş: Erdoğan sözlerine dikkat etsin

  Hürriyet Haber
  12.04.2004 - 08:56 | Son Güncelleme:

  KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Başbakan Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş arasında çıkan "kandırılma polemiğine katılarak, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı hakkındaki sözlerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türk hükümetine Annan planına ilişkin her bilginin verilmediğini belirtti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs konusunda kandırıldığını savundu. Erdoğan ise Denktaş'ın "Başbakan, Kıbrıs meselesinde kandırılmıştır" sözlerine karşılık, "Ben, söylenmesi gerekenleri söyledim" dedi. Denktaş ile Erdoğan arasındaki söz düellosuna daha sonra KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da katılarak, cumhurbaşkanına yönelik sözlere dikkat edilmesi uyarısı yaptı.


  REFERANDUM GÜVEN OYLAMASI


  Rauf Denktaş, Haber Türk TV kanalında katıldığı bir programda, KKTC'deki referandumdan hayır çıkmasını beklediğini kaydederek, çetin bir söz mücadelesinin olacağını, ancak aşırı davranışlardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

  Denktaş, bir soru üzerine, ''referandumun kendisi için bir güven oylaması anlamına geldiğini bildiğini'' kaydetti. ''İki taraf arasında bir anlaşmanın söz konusu olmadığına'' işaret eden Denktaş, ''bugüne kadar Kıbrıs konusunda Ankara ile birlikte siyaset yürüttüklerini, bu çerçevede 40 yıldır devam eden süreçte tüm sorumluluğun kendisinde olamayacağını'' söyledi.

   

  ''Yeni hükümetin göreve gelir gelmez Kıbrıs meselesinin çözülememesinin suçunu kendilerine attığı'' görüşünü dile getiren Denktaş, ''daha önce çizilen milli siyasetin dışına çıkıldığını'' belirtti.

    

  "BAŞBAKAN KIBRIS KONUSUNDA KANDIRILMIŞTIR"

   

  ''Federasyona hayır demediklerini, iki tarafın egemenliğine dayalı bir federasyonun olabileceğini'' ifade eden Denktaş, ''Yunanistan Türkiye'nin teslim olmasını istiyor, Türkiye AB'ye girmek için Yunanistan'ın her istediğini yapmak zorunda mı? Bu Türkiye'nin resmi politikası değildir. Bence Başbakan Kıbrıs konusunda kandırılmıştır'' dedi.

    

  ''Annan planına ilişkin Türk hükümetine her bilginin verilmediğini'' söyleyen Denktaş, ''planın ne anlama geldiğinin tam olarak bilinmediğini'' kaydetti.

   

  ''TÜRK HÜKÜMETİYLE MÜCADELE HADDİM DEĞİL''

   

  Denktaş, ''Erdoğan ile yaptığım görüşmede bunu gözümle gördüm. İki devlet bir federasyon kuruyor. Değil. Öyle sanıyorlar'' diye konuştu. Denktaş, ''AB'den tarih almak için riziko içine girilmesinin doğru olmadığını ancak kararı Türkiye'nin vereceğini'' söyledi.

   

  Türkiye ile devamlı temas halinde olduğunu ifade eden Denktaş, açıklamalarıyla Türk hükümetiyle ters düştüğüne inanmadığını bildirdi.


  ''Planın ver-kurtul anlamına geldiğini gördüğünü ve bunu dile getirdiğini'' kaydeden Denktaş, ''Türk hükümetiyle mücadele benim haddim değil'' dedi. Denktaş, bir soru üzerine, parlamenterler birliğinin daveti üzerine 15 Nisan'da TBMM'de konuşmak için davet aldığını söyledi. 

  Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ''Referandumda KKTC evet, Rum kesimi hayır derse KKTC'yi tanıtacak süreci başlatacağına'' yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine, Denktaş, ''Keşke doğru olsa ama yok öyle bir şey'' dedi.

    

  ERDOĞAN: BEN SÖYLENMESİ GEREKENLERİ SÖYLEDİM

   

  Japonya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ''Başbakan, Kıbrıs meselesinde kandırılmıştır'' sözlerine karşılık, ''Ben, söylenmesi gerekenleri söyledim'' dedi.

    

  Erdoğan'a, Tokyo'da ikamet ettiği New Otani Oteli'nde Türk işadamlarıyla yaptığı toplantının ardından, gazeteciler Denktaş'ın açıklamalarını sordu.

    

  Denktaş'ın, ''Başbakan, Kıbrıs meselesinde kandırılmıştır'' sözlerinin anımsatılması üzerine Erdoğan, ''Hayırlı olsun. Ben söylenmesi gerekenleri söyledim'' karşılığını verdi.

  SERDAR DENKTAŞ: ERDOĞAN SÖZLERİNE DİKKAT ETMELİ


  Öte yandan Erdoğan ile Denktaş arasındaki polemiğe KKTC Başbakan Yardımcısı ve DP lideri Serdar Denktaş da katıldı. Serdar Denktaş, Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Denktaş'a yönelik sözlerinin asla kabul edilemeyeceğini belirterek, ''Başbakan Erdoğan'ın, bu tür sözlerine artık dikkat etmesi gerektiğini, bu tür sözlerle sadece Cumhurbaşkanı'nı değil, Kıbrıs Türk halkını da derinden yaraladığını fark etmeye başlamasını arzu ettiklerini'' söyledi.


  Cumhurbaşkanı Denktaş ile baba-oğul olmalarının ayrı bir olay olduğunu ve zaman zaman farklı görüşler taşıdıklarını belirten Serdar Denktaş, ''böylesi sözlerin Kıbrıs Türkünü anavatanından koparmadığını, ancak gönüllerde silinmez bir yara açtığını'' belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı