Gündem Haberleri

  Vedat Ergin ve 42 sanık için mütalaa

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 18:31 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Kalkan, Metris Ceza İnfaz Kurumunda, 8 Temmuz 1997'de çıkarılan ve 5 tutuklunun ölmesiyle sonuçlanan isyana ilişkin 235 sanığın yargılandığı davada mütalaasını verdi. Kalkan, aralarında Vedat Ergin'in de bulunduğu 42 sanığın "canavarca his saikiyle öldürme" suçundan cezalandırılmasını istedi

  Metris Ceza İnfaz Kurumunda, 8 Temmuz 1997'de çıkarılan ve 5 tutuklunun ölmesiyle sonuçlanan isyana ilişkin yargılanan aralarında Vedat Ergin'in de bulunduğu 42 sanığın, "canavarca his saikiyle öldürme” suçundan cezalandırılması istendi.

  Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki 101. duruşmaya, tutuksuz sanık Muhsin Çakmak ve tarafların avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Talip Kalkan'ın, esas hakkındaki mütalaasında, Metris Ceza İnfaz Kurumu D8 Koğuşu'nda, 7 Temmuz 1997'de bir tutuklunun öldürülmesi üzerine adli ve idari tahkikata başlandığı, olaya karışan, cezaevinin disiplin ve düzenini bozan bazı hükümlü ve tutukluların başka ceza infaz kurumlarına sevkine karar verildiği anlatıldı.

  İSYANLA ÜN YAPMAK İSTEDİLER

  Bu durumu öğrenen sanıklar Vedat Ergin, Ufuk Sessiz, Orhan Kalkuz ve arkadaşlarının gerek önceden cezaevine soktukları cep telefonlarıyla haberleşerek gerekse kendi aralarında toplantı yaparak sevki önlemek için ayaklanma çıkarmayı planladıkları aktarılan mütalaada, sanıkların öncelikle sevki önlemeyi, bunu başaramazlarsa cezaevinde isyan çıkartarak kazanacakları ünle başka cezaevine gitmeyi amaçladıkları kaydedildi. Mütalaada, sanıkların cezaevinde kurdukları hakimiyet nedeniyle tutuklu ve hükümlüleri kolayca organize ettikleri belirtildi.

  'ZEYTİNBURNU SAPIĞI'NI ÖLDÜRDÜLER

  Vedat Ergin ve arkadaşlarının, 8 Temmuz'da, karpuz verme bahanesiyle kapıyı açtırdıkları infaz koruma memurunu tabancayla rehin aldıkları, memurdan ele geçirdikleri anahtarlarla diğer koğuşların kapılarını açtıkları ve isyanı başlattıkları anlatılan mütalaada, sanıkların, kamuoyu nezdinde sempati toplayabilmek için cezaevinde cinsel suçtan hükümlü ve tutukluları bulup öldürme planı doğrultusunda, "Zeytinburnu sapığı" olarak bilinen Muhammet Demir'i öldürdükleri ifade edildi.

  CEZAEVİNDE 3 CİNAYET DAHA

  Mütalaada, Demir'in koğuş arkadaşlarının da aynı duruma düşme korkusuyla cezaevi içine dağıldıkları aktarılarak, sanıkların Sedat Demirez'i sordukları sorulara gülerek ve ters cevap vermesi sonucunda, Şemsettin Demir'i cinsel suçtan hükümlü ve tutukluları göstermediği gerekçesiyle öldürdüğü belirtildi. Mütalaada, sanıkların Feyzullah Özmen ve Kubilay Biçimciler'i de öldürdüğü aktarıldı.

  Haklarında dava açılan 235 sanıktan aralarında Vedat Ergin'in de bulunduğu 42 sanığın "canavarca his saikiyle öldürülme" suçundan cezalandırılması istenen mütalaada, yargılama sürecinde hayatını kaybeden 18 sanık hakkındaki davanın düşürülmesi, 175 sanık hakkındaki davanın da zamanaşımı nedeniyle düşürülmesi talep edildi.

  Mahkeme heyeti, avukatlara mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı