Gündem Haberleri

  SEKA işçisine destek eylemi

  Hürriyet Haber
  05.03.2005 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Türk-İş üyeleri, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun kararı doğrultusunda SEKA İzmit işletmesi işçilerine destek vermek için ülke genelinde işyerlerini terk etmeme eylemine başladı.

  Türk-İş üyeleri, saat 17.30'da mesai süresinin dolduğu işyerlerini terk etmedi. Türk-İş Genel Merkezi de eylemin koordinasyonunun sağlanması amacıyla sabaha kadar açık olacak.

  Tüm yurtta gerçekleştirilecek eylem, Türk-İş Genel Merkezi'nde oluşturulacak “İzleme Komitesi” tarafından takip edilecek.

  Bu arada, Basın-İş Sendikası'nın örgütlü bulunduğu Sivas Türk Telekom işyerinde, işverenin bir genelge yayımlayarak, “personel eyleme katıldığı takdirde, şirketin huzur, sükun ve çalışma düzeninin bozulacağı”, ayrıca, “katılanlar hakkında yasal ve disiplinsel yönlerden işlem yapılmak zorunda kalınacağı” duyuruldu.

  DİSK'TEN DESTEK

  DİSK Yönetim Kurulu, SEKA işçisine destek vermek amacıyla tüm yurtta eylem kararı alırken, DİSK Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu, SEKA işçileriyle bu gece dayanışma nöbeti tutacak.

  DİSK’ten yapılan açıklamaya göre, SEKA işçisine destek vermek için ülke çapında yapılacak eylemlerin ilki, bugün İstanbul Nakliyat Ambarları’nda gerçekleştirilecek. Genel Başkan Süleyman Çelebi’nin söz konusu yerde bir açıklama yapacağı belirtilirken, "4 Mart bir günlük işyerini terk etmeme eylemi"nin de destekleneceği bildirildi.

  Başta Lastik-İş olmak üzere Kocaeli’nde örgütlü tüm DİSK üyelerinin bugün saat 17.00’den itibaren dayanışma amacıyla SEKA’ya gideceği belirtilirken, DİSK’in örgütlü olduğu tüm illerde dayanışma eylemlerinin devam edeceği ifade edildi.

  SEKA İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİNE MÜDAHALE

  Kendilerini “Sosyalist Gençlik Derneği” üyesi olarak tanıtan 3 kişi, SEKA işçilerine destek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü binası önünde kendilerini bir zincirle bina önündeki bayrak direğine kilitledi.

  Daha sonra burada oturma eylemine başlayan 3 kişiye polis yetkilileri, zincirleri açarak gösterilerine son vermelerini söyledi. Eylemlerine devam etmek isteyen 3 kişi, olay yerine getirilen demir kesme makası ile zincirlerin kesilmesinin ardından gözaltına alındı.

  TÜRK-İŞ: AMACIMIZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL, ÜZÜM YEMEK

  Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, “Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Yanlış politikaların devam etmemesi için hem kamuoyunda duyarlılık yaratmak hem de iktidarın bu konudaki kararını yeniden gözden geçirmesini sağlamak” diye konuştu.

  SİYASİLER DE İŞÇİNİN YANINDA

  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türk-İş'in SEKA işçilerine destek vermek için ülke genelinde yaptığı bir günlük işyerlerini terk etmeme eylemini desteklediklerini söyledi. Yazıcıoğlu ve beraberindeki parti yöneticileri Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ı ziyaret etti. Türk-İş Genel Merkezi'ni daha sonra SHP Genel Sekreteri Cafer Yüksel de ziyaret etti. Yüksel, eyleme verdikleri desteği ifade etti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı