Gündem Haberleri

  Şehir içi ’alo’ nihayet özel sektöre açılıyor

  Hürriyet Haber
  31.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası ve şehirler arası telefon işletmeciliği lisanslarının verilmesinin ardından bu kez şehir içi telefon işletmeciliği özel sektöre açılıyor.

  Telekomünikasyon Kurulunun şehir içi telefon işletmeciliğinin özel sektöre açılmasına ilişkin kararı, asgari lisans bedelleri belirlenmek üzere Başbakanlığa gönderildi. Telekomünikasyon Kurulu, şehir içi telefon işletmeciliğinin özel sektöre açılması konusunu görüşerek karara bağladı. Sektörün özel işletmecilere açılmasına ilişkin karar Başbakanlığa gönderildi. Şehir içi telefon işletmecilerinin lisans için ödeyecekleri asgari bedeller, Bakanlar Kurulunca belirlenecek. Telekomünikasyon Kurumu, şehir içi telefon işletmecilerine daha önce diğer işletmeciler için verdiği "A" tipi lisans düzeyinde lisanslama yapacak. Sınırsız sayıda işletme lisans başvurusunda bulunabilecek. Kurum, bu alanda faaliyet gösterecek işletmelerin "A" tipi lisanslarda olduğu gibi yaklaşık 400 bin YTL lisans bedeli ödemesini öngörüyor.

  LİSANS BEDELLERİ: Lisansların asgari bedelleri Bakanlar Kurulu kararından sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak. Daha sonra işletmeler, Telekomünikasyon Kurumundan lisanslarını almaya başlayacaklar. Lisansların ağustos ayında verilmeye başlanabileceği öğrenildi. Özel işletmelerin lisans alarak bu alanda faaliyete başlamasıyla Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin şehir içi telefon işletmeciliği konusundaki tekeli de sona ermiş olacak. Telekomünikasyon Kurumunun daha önce verdiği uluslararası ve şehirler arası telefon işletmeciliği lisanslarıyla Türk Telekom’un bu alandaki tekel pozisyonu sona ermişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı