Gündem Haberleri

  Seçim yok, devam

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  05.10.2003 - 01:58 | Son Güncelleme:

  YSK, yaklaşık 6.5 saat süren toplantının ardından seçimlerin iptali ve barajın yeniden belirlenmesi için yapılan başvuruları oyçokluğu ile reddetti.

  Seçimlerin iptali ve barajın yeniden belirlenmesine ilişkin başvurular YSK tarafından reddedildi. Karar, 6.5 saatlik toplantı sonucu 1'e karşı 6 oyla alındı. İtiraz dahi edilemeyecek olan kararla DYP'nin 66 milletvekili ile Meclis'e girme yolu kapandı.

  YARGITAY'ın DEHAP yöneticileriyle ilgili kararının ardından ortaya çıkan seçimlerle ilgili soru işaretlerini Yüksek Seçim Kurulu dün noktaladı. Seçimin iptaline dönük bütün başvuruları reddeden YSK, ‘‘Seçim yok, yola devam’’ kararı verdi. YSK, dün yaklaşık 6.5 saat süren toplantının ardından seçimlerin iptali ve barajın yeniden belirlenmesi için yapılan başvuruları oy çokluğu ile reddetti. Gerekçeli karar daha sonra açıklanacak.

  ALGAN’A GÜVENOYU

  YSK, Türkiye'nin siyaseti gibi ekonomisini de derinden etkileyen kritik başvuruları dün sabah 10.00'da görüşmeye başladı. YSK Başkanı Tufan Algan, kurul toplantısına girerken ‘‘Üzerinizde baskı var mı’’ sorularına karşılık, ‘‘Öyle bir şey yok’’ dedi. YSK, kritik oturumunda, önce, ‘‘Seçim iptal olursa, kaos çıkar’’ diyerek, hakimin görüş açıklama yasağına aykırı davrandığı (ihsas-ı reyde bulunduğu) öne sürülüp çekilmesi istenen Algan'ın durumuyla ilgili oylama yaptı. Kurul, oybirliği ile Algan'a yöneltilen eleştirilerin haksız olduğuna karar verdi. Algan, yaşanan süreci ve başvuru dilekçelerindeki talepleri özetledikten sonra değerlendirmeye geçildi. Toplantıda alınan karar yazılı açıklama ile duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi: ‘‘YSK, 4 Ekim 2003 günkü toplantısında 3 Kasım 2002'de yapılan 22. Dönem Genel Seçimlerine bir kısım siyasi partilerimiz ve vatandaşlarımızın yapmış oldukları itirazı oy çokluğu ile reddetmiştir.’

  YSK'nın bu kararı ile seçimlerin iptali de gündemden çıkmış oldu. YSK kararları kesin olduğu için buna karşı herhangi bir itiraz ya da yasa yoluna başvurulamayacak. 3 Kasım seçimlerinin sonuçları aynen geçerli olacak. Meclis aritmetiği de değişmeyecek. DEHAP avukatları ise YSK'nın bu kararına karşı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıklamışlardı. YSK'nın iptal kararı vermesi halinde Türkiye barajının 66 milletvekili ile Meclis'e girmeyi hesaplayan DYP de bu karara üzülenler arasında yerini aldı.

  Hürriyet farkı

  Hürriyet, karardan bir gün önce oylama sonucunu, ‘‘Bir sürpriz olmazsa YSK, kararını yarın verecek. Kulislere göre, YSK'da iptal başvurularının 5-2 veya 6-1 oy çokluğu ile reddi eğilimi ağır basıyor’’ diye duyurmuştu. Hürriyet'in bu haberi dünkü oylama sonucuyla doğrulandı.

  Tartışmayı bitirmeyecek

  Mehmet Ağar (DYP Genel Başkanı) DYP hukuka saygılı bir partidir. Ancak bu karar 3 Kasım seçimleri üzerindeki gölgeyi ve tartışmayı bitirmez. Ülkede Yargıtay kararları yok farz edilmiştir. Biz DYP olarak hukuksuz seçimleri halka şikayet edeceğiz. 1946'dan bu yana ilk defa seçimler üzerine gölge düşmüştür. Bu gölge de ancak yeni bir seçimle ortadan kalkacaktır.

  Gölge düştü

  Mehmet Ali Bayar (DYP Genel Başkan Yardımcısı)
  Bu kararla Demokrasinin üzerine uzun süre tamir edilemeyecek bir gölge düştü. Türkiye'de yargı kararlarının kaale alınmadığı bir dönem başladı.

  Kaos olurdu

  Burhan Kuzu (AKP'li Anayasa Komisyonu Başkanı)
  Başka bir karar çıksaydı, kaos olurdu. Keşke daha önce itirazlar daha dikkatli incelenerek DEHAP seçime sokulmasaydı. Bu yola girilmeseydi. YSK isabetli bir karar vermiştir.

  Doğru Karar

  Cemil Çiçek (Adalet Bakanı)
  3 Kasım seçimlerinin üzerinden neredeyse bir seneye yakın bir zaman geçtikten sonra, tekrar başa dönerek konuyu tartışmalı hale getirmek hukuki değildi. Netice itibariyle, ben bu kararın doğru olduğuna inanıyorum. Memlekete de büyük bir katkı sağlamıştır.

  Saygılıyız

  Haluk Koç (CHP Grup Başkanvekili)
  Daha önce YSK kararına saygılı olacağımızı ifade etmiştik. Bu tavrımızı sürdürüyoruz. Gelinen noktada herkes kendi yanlışıyla, kendi ifadelerindeki çelişkiyle karşı karşıya kalmış oluyor.

  Olumlu oldu

  Tuncer Bakırhan (DEHAP Genel Başkanı)
  Yargıtay siyasetin etkisinde kalarak bir karar verdi. Bu da YSK'dan döndü. YSK'nın kararını biz de olumlu değerlendiriyoruz. Artık gereksiz tartışma ve hesapların bir kenara bırakılması gerekiyor.

  Erdoğan: Yolumuza devam ediyoruz

  Başbakan Tayyip Erdoğan, YSK'nın DEHAP'la ilgili ret kararını değerlendiriken ‘‘Bunu daha önce değerlendirmiştik. Şimdi yeniden değerlendirmek istemiyorum. Biz yolumuza devam ediyoruz’’ dedi.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli ise şöyle konuştu: ‘Bu karar ekonomiyi, piyasaları ve kamuoyunu rahatlatan bir karar oldu. Zaten YSK'dan beklediğimiz karar da buydu. İtirazların reddedilmesini bekliyorduk.’

  Tehlike atlatıldı

  ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, ‘‘Türk demokrasisi büyük bir tehlike atlatmıştır’’ dedi. Özdemir, ‘‘Ortalığı bulandırmaya kalkanları bir bardak suda fırtına koparmaya çalışanları halkımız ve demokrasi tarihimiz bir kenara not edecektir’’ dedi.

  Tek karşı oy: 3 Kasım sakatlandı

  YSK Başkanvekili Ahmet Hamdi Ünlü, DEHAP’ın hile ile seçime girdiğinin Yargıtay kararı ile kesinleştiğine, yargı kararlarının bağlayıcı olduğuna dikkat çekti. Ünlü, ‘‘Bu süreçte yaşanan olaylar seçimlere tesir eden sakatlıktadır. 3 Kasım seçimlerinin tümden iptal edilmesi gereklidir’’ dedi.

  Retçiler: İptal, kasıtlı sahteciliğe yol olurdu

  Bütün başvuruların reddedilmesini isteyen YSK üyeleri, şu görüşleri dile getirdiler: ‘‘Biz daha önce DEHAP ile ilgili bütün başvuruları reddettik. Seçim iş ve işlemleri kesinleşti, itiraz süreleri sona erdi. Usulüne uygun kullanılan DEHAP oylarının iptali ise haksız ve adaletsiz olacaktır. ‘Tam kanunsuzluk' hali nedeniyle DEHAP'ın birinci çıktığı illerde milletvekili mazbatalarının iptali artık mümkün değildir. Bu ancak, Kurul'un yerleşik kararlarına göre süresi için yapılan itirazlarda geçerlidir. İtiraz süresi geçmiştir.Bu itirazların reddi ve seçim sonuçlarının aynen geçerli kabul edilmesi gerekir. Bu noktada yapacak bir şey kalmamıştır. Eğer bu nedenle seçimi iptal edersek, yol açılır. Türkiye'de kasıtlı olarak sahtecilik yapılır, bu da sağlıklı seçimlerin sonu olur.’’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı