GeriGündem Savcıya ‘Nereden buldun’ davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcıya ‘Nereden buldun’ davası

Alaattin Çakıcı-Yargıtay skandalında ve Sedat Peker operasyonu sırasında adı geçen eski Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya hakkında, 7 yıla kadar hapis istemiyle önceki gün dava açıldı.

Yargıtay’daki görevinden alınarak Kazan’a savcı olarak gönderilen Yalçınkaya, Ankara Adliyesi’nde ‘Haksız mal edinmek ve hákim üzerinde nüfuz kullanmak’ suçlarından yargılanacak. Yargılama kararı 2’ye karşı 1 oyla alındı.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce yapılan soruşturma sonunda hazırlanan dosyada, Yalçınkaya hakkında, ‘Sebebi belli olmayacak şekilde mal edinme’ ve ‘Mal bildiriminde bulunmamaktan’, Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca disiplin işlemi yapılması istenirken, dava açılması talebinde de bulunulmuştu. İddianamede 7 yıl hapsi istenen istenen Yalçınkaya, Audi marka arabası ve bankalarda bulunan 25 milyar lirasını nasıl edindiğini açıklayamamıştı. HSYK’nın da önümüzdeki günlerde Yalçınkaya hakkındaki dosyayı inceleyerek, disiplin yönünden karar vermesi bekleniyor.

Hákime nüfuz iddiası

İDDİANAME
yerine geçecek karara göre, Yargıtay eski Başkanı Eraslan Özkaya ile MİT’çi Kaşif Kozinoğlu’nu tanıştırdığı iddia edilen ve Çakıcı’nın yurtdışına kaçısı gerekçesiyle hakkında dava açılan müteahhit Hakkı Süha Şen’in oğlu İstanbul’da karıştığı kavganın ardından tutuklama istemiyle Üsküdar Nöbetçi Hákimliği’ne sevk edildi.

TUTUKLAMA İÇİN ARADI

Bu aşamada eski Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya devreye girerek, müteahhitŞen’in oğlunun tutuklanmaması için görevli hákimi aradı. Bu konuda telefon dinleme kayıtları ve hákim ifadeleri delil olarak sunuldu. Yalçınkaya’nın 8 yıllık bir hákim olduğu, mal varlığında maaşıyla bağdaşmayacak ölçüde artış olduğu da savunuldu. Yargılama ise Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle