GeriGündem Sarıgül için ara formül bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  139
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarıgül için ara formül bulundu

Şişli Belediye Başkanlığı görevini bırakmak istemeyen Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Lideri Mustafa Sarıgül’e, 26 Haziran’da kurulacak parti öncesinde ara formül bulundu. Buna göre; Sarıgül, belediye başkanlığı görevinden istifa etmeyecek, 6 ay izin alacak.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NDAN İSTİFA ETMEYECEK

Partinin kurulmasına sayılı günler kalırken, Şişli Belediye Başkanlığını bırakmak istemeyen Mustafa Sarıgül’e ara formül bulundu. Formüle göre; Sarıgül belediye başkanlığı görevinden ayrılmayacak, ancak 6 ay izin alacak. Sarıgül, 26 Haziran’dan sonra İstanbul’a dönmeyecek ve Ankara’ya yerleşerek tüm Türkiye’yi dolaşacak. Sarıgül, fiilen istifa etmeyecek, ama 6 ay izinli olacak. Bu süre zarfında da partinin başında olacak. Ancak belediye başkanlarının genel başkan olamaması nedeniyle partinin genel başkanı olarak resmen açıklanmayacak. Bunun yerine başbakan adayı olarak anons edilecek.

TÜZÜĞE SARIGÜL AYARLAMASI

TDH’lılar, Tüzük'de de Sarıgül’ün durumuna uygun rötüş yaptı. Avrupa’daki örnekleri mercek altına alan TDH’lılar, Alman Sosyal Demokratların tüzüğünü inceledi, harmanladı. Buna göre, “Sarıgül başbakan adayı olur, genel başkan olmaz” formülü güdeme getirildi.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Sarıgül’ün durumuna ilişkin Tüzüğe bir madde konuldu. Sarıgül, kurucu üye olacak. Genel başkan olmadığı için partili belediye başkanı olacak. Ancak, “Başbakan adayı olarak seçime gidecek” denilecek.

“GENEL BAŞKAN OLMAYACAK, AMA PARTİNİN BAŞINDA OLACAK”

Samsun İl Başkanı Refik Karakoç da, “Sayın Sarıgül, fiilen belediye başkanlığını bırakmayacak. 6 ay izin kullanacak. Partinin başında olacak, ama genel başkan olmayacak. Başbakan adayı olacak” dedi. Karakoç, illa bir genel başkan isminin açıklanmasının istenmesi halinde herhangi bir ismin gösterilebileceğini söyledi. Böylece formalite bir isim genel başkan olarak açıklanacak.

“ERKEN SEÇİM OLURSA İSTİFA EDECEK”

Samsun İl Başkanı Refik Karakoç, Sarıgül’ün, erken seçim olması halinde belediye başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle