GeriGündem Sakarya'nın şehidi askerde kalmak istiyordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakarya'nın şehidi askerde kalmak istiyordu

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü mensuplarınca düzenlenen saldırıda şehit olan piyade çavuş Birol Elmas'ın Sakarya'daki evinde büyük üzüntü yaşanıyor.

Elmas'ın, Adapazarı ilçesi Karakamış Mahallesi'nde bulunan evine gelen Sakarya Valisi Mustafa Büyük, şehidin annesi Mübyen, ağabeyi Sefa ve kardeşi Ferdi Elmas'a başsağlığı diledi.
Ziyarette gazetecilere açıklama yapan Büyük, vatan için canını feda eden gençlerin gurur kaynağı olduğunu anlatarak, Türk halkının bu tür zamanlarda birlik ve beraberliği sağlayan bir millet olduğunu ifade etti.
Büyük, devlet olarak şehidin geride bıraktığı ailesinin yanında olacaklarına dikkati çekerek, “Gereğini yerine getirme konusunda devletimiz her türlü şeyi yerine getiriyor. Devlet olarak şehidimiz ailesinin daima yanında olacağız. Bu ailenin bütün fertleri bize emanettir. Belki bu zamana kadar eksikliklerimiz olmuş olabilir ancak bundan sonra onlar bize emanet. Allah sabırlar versin” dedi.
Türkiye'nin acı bir gün geçirdiğini vurgulayan Büyük, “Tabi acı bir günümüz. Söylenecek çok söz yok. Ama 'vatan sağ olsun' diyebilen bir milletin fertleriyiz. Milletimiz şehidi verir ama sabırla karşılar. Bu memleket için, bu vatan için yeni şehitler vermeye hazır bir toplumumuz var. Herkese başsağlığı diliyorum. Yaralılarımız var, onlara da Allah'tan şifa diliyorum.” diye konuştu.

“Askerde kalmayı düşünüyordu”

Şehit Elmas'ın kardeşi Ferdi Elmas (19) ise ağabeyinin kasım ayında askere gittiğini, tezkere almasına dört ay kala şehit olduğunu hatırlattı.
Ağabeyinin acemi eğitimini Isparta'da yaptığını belirten Elmas, şöyle devam etti:
“Büyük ağabeyim engelli. Ondan sonra Birol ağabeyim ailenin en büyüğü. Askere gitmeden önce pazarlarda sebze-meyve satıyordu. Ondan önce de lokantalarda çalışmıştı. Ama askerliği öncesinde pazarlarda çalışıyordu. Yaklaşık bir yıl kadar o şekilde çalıştı. Ondan sonra da askere gitti”
Elmas, ağabeyinin şehit olduğu haberini çalıştığı sırada öğrendiğini ifade ederek, “O an ne yapacağımı şaşırdım. Rahmetli ağabeyim askerliği çok seviyordu. İlk gittiği zaman askerde kalmayı da düşünüyordu. Hatta evraklarını falan hazırlamaya başlamıştı.” dedi.
Ağabeyi ile en son üç akşam önce görüştüğünü kaydeden Elmas, “Operasyonlardan sonra arardı bizi. Böyle gece saatlerinde arardı genellikle. Operasyona gideceğinden haberdar etmezdi bizi. Operasyon bittikten sonra arardı. En son üç ay önce geldi eve. O da askerde kalmak için evraklarını hazırlamak içindi” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle