Gündem Haberleri

  'Sahurda yediğin hurmalar iftara kadar tok tutar'

  AA
  17.07.2012 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Anadolu Ajansı'nın bugün abonelerine geçtiği bir haber, başlığıyla dikkat çekti. 'Sahurda yediğin hurmalar iftara kadar tok tutar' başlığıyla yazılan haber hurmanın faydalarını anlatırken, başlıktaki ifadeler halk arasında söylenen başka bir deyimi akıllara getirdi.

  Hurma satıcıları, ramazan ayının ortasında yeni mahsul hurmaların gelmesiyle hurma fiyatlarında bir düşüş yaşanacağını belirtti.

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan bir hurma firmasının sahibi Ahmet Özkan, Ramazan ayının yaklaşmasıyla hurma pazarının hareketlendiğini belirterek
  ramazanda satışlardan umutlu olduklarını söyledi.

  Özkan, Ramazan ayında geçen yıla göre hurma fiyatlarında değişiklik olmadığını, aksine Ramazan ayının ortasında yeni mahsul hurmaların çıkmasıyla fiyatların ucuzlayacağını vurguladı.

  Tüketicilere tavsiyelerde bulunan Özkan, Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi ile beraber vatandaşların yoğun sıcaklardan etkilenmemesi için sahurda ılık süt ile hurma tüketilmesi gerektiğini kaydederek, “Peygamberimiz de ılık süt ile hurmayı birlikte tüketirdi. Ayrıca hurmanın tok tutucu özelliği var ve sahurda yenen hurma, bir insanın iftara kadar tok kalmasına yeter” dedi.

  Hurma fiyatları 10 lirayla 120 lira arasında değişiyor

  Medine'de 99 çeşit hurma yetiştirildiğini kaydeden Özkan, Türkiye'de ortalama olarak en ucuz hurmanın 10 lirayla İran Hurması, en pahalı hurmanın da kilogram fiyatı 120 lirayla ise Acve Hurması olduğunu söyledi.

  Hurma çeşitleri konusunda bilgiler veren Özkan, Rutab Hurmasının serinletici etkisi, süt artıcı ve doğumu kolaylaştırıcı özelliği bulduğunu ifade etti. Özkan,”Rutab hurmaların en tazesidir, sıcaklara gelen Ramazan ayında 'buzlu hurma' olarak da bilinir ve oruç tutanlara serinletici etkisiyle büyük kolaylık sağlar” dedi.
  Mejdul Hurmasının da Medine'nin en etli ve en yumuşak hurması olduğuna dikkati çeken Özkan,”Mejdul'un lif oranı ve vitamin değeri oldukça yüksektir. Ortalama fiyatı ise 30-35 lira arasında değişir.”

  Özkan, diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği hurmanın Faris Hurması olduğunu belirterek, “Faris denilen hurma Riyad'da yetişir. Şekeri oranı düşük olduğu için diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. Ortalama kilogram fiyatları ise 30 liradan başlar” şeklinde konuştu.

  Peygamber Hurması

  Hurmalar arasında maddi ve manevi açıdan en değerli hurmanın Acve Hurması olduğunun altını çizen Özkan, şunları söyledi:
  “Acve Hurması, Peygamber efendimizin dikmiş olduğu ağacın neslinden gelen hurmadır. Acve'nin kilogram fiyatları 50 lirayla 120 lira arasında değişir. Diğer hurmalardan pahalı olmasının nedeni ise Acve ağacının az olmasıdır. Sadece Medine'de bulunan Kuba Mescidi civarında yetişir. Peygamber Efendimizin hadislerine de konu olduğu için şifa niyetine alanlar da var. Maddi ve manevi en değerli hurma Acve Hurmasıdır.”

  Hurma sektöründeki ürün çeşitliliğinin son zamanlarda arttığını ifade eden Özkan, piyasada hurmadan üretilen çok sayıda ürün olduğunu belirtti. Özkan, “Yaz aylarında oldukça hafif olması nedeniyle tercih edilen hurma dondurması, şekerin kullanıldığı her alanda kullanılan ve hurmanın özünden yapılan hurma şerbeti, hurma suyu, hurmanın çekirdeğinden yapılan hurma kahvesi ve hurma pekmezi yoğun ilgi görüyor” diye sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı