GeriGündem Sahte maili atan yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  125
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte maili atan yakalandı

Sahte maili atan yakalandı
refid:17819569 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı adına ÖSYM'ye torpil yapılması mail yollandığı iddiasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan Ümit Y. isimli bir kişi uçakla Ankara'ya getirildi.

BAKAN YAZICI: YEĞENİM YOK

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı adına ÖSYM'ye elektronik  posta yollandığı iddiasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul  Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Ümit Y'yi gözaltına aldı. Şüpheli Ü.Y, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Esenboğa Havalimanından Ankara Emniyet Müdürlüğüne ait araçla alınan zanlı, sağlık kontrolü için Gazi Mustafa Kemal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Sağlık kontrolünün ardından Ü.Y, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın zanlının adresini belirleyerek, İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirdiği, bunun üzerine zanlının belirlenen adreste gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul'da hayvancılık ve besicilik yapan zanlının 1981 doğumlu olduğu bildirildi.

BAKAN YAZICI'DAN İLK TEPKİ

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ÖSYM'ye elektronik posta yollandığı iddiasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul'da bir kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Bulunacaktı, bulunur yani... Türkiye'de teknik çok ileri, polisimiz de bu tür suç işleyenleri takip etmekte gerçekten uzmanlaştı. Emniyetin Bilişim Dairesi Başkanlığı var. Yine bu suçları soruşturmakla görevli yetkili Cumhuriyet savcılıklarında görev bölümü yapılmış. Ben daha önceki açıklamalarımda ifade ettiğim gibi, duyduğum gün, yani benimle ilgili benim ismim kullanılarak böyle bir sahteciliğin yapıldığını duyduğum ilk gün, 10 Mayıs. Aynı gün avukatıma talimat verdim. O gün ben Rize'deyim. Avukatım Ankara'da hemen o maileri inceledi. Suç duyurusunu yaptı. 'Bunlar bulunsun cezalandırılsın', dilekçenin özü bu.

Savcılık bunu emniyete havale ediyor emniyet de araştırmalarını yaptı. İsimleri tespit etti sonra da bugün o isimlerde suçu işlediği kanaatine vardıkları, mutlaka ellerinde veri var bu konuda, İstanbul'da yakalamışlar. Sorgusu yapılmak üzere Ankara'ya getiriliyor. Ben de az önce bu konuda bilgilendirildim” dedi.

Yazıcı, “Gözaltı bir kişiyle sınırlı mı kalacak?” şeklindeki soruyu da, “Bilemiyorum. Çünkü o suçu kovuşturmaya, soruşturmaya yetkili yer savcılıktır. Savcılık adına işlem yapan Emniyet Bilişim Dairesi Başkanlığıdır. Onlar bunu yürütüyorlar” şeklinde cevapladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle