Gündem Haberleri

  Sahip olduğu tüm yıldızları süpernovaya dönüşen bir galaksiye ne olur?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 09:50 | Son Güncelleme:

  Sahip olduğu tüm yıldızları süpernovaya dönüşen bir galaksiye ne olur? Geriye hayalet ışık yayan gaz ve toz yığınını bırakan ölü bir galaksi mi kalır? İşte cevabı..

  Enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması sonucunda süpernovalar ortaya çıkıyor. Patlamada dağılan yıldız atıkları, patlamanın olduğu yerden evrenin başka bölümlerine kadar ulaşabilir. Bunlar birikerek kimi zaman yeni yıldızların oluşmasını sağlıyor.

  Bir galaksinin yıldız üretme becerisi durduğunda ölü galaksiye dönüşüyor. Çünkü elinde kalan helyum ve hidrojeni son yıldızlarını üretmek için kullanmış olduğundan içinde biriken gaz da tükeniyor. Ama tüm yıldızların süpernovaya dönüşmesi, galaksinin tamamen ortadan kaybolacağı anlamına gelmez. Gerçi artık galaksi değil, gaz ve toz bulutlarından ibaret bir yapı oluyor. Hubble Uzay Teleskopu, ölü galaksilerden yayılan ışığı takip etti ve görüntülerini oluşturdu. Geriye mavi bir hayalet ışık bırakan bu galaksilerde milyarlarca ölü yıldız olduğu görüldü. Mavi ışığın sebebi, uzaya saçılan yıldız ve gezegen enkazı.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı