Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanlığı'ndan dizilere birlik çağrısı

  Hürriyet Haber
  04.10.2003 - 12:26 | Son Güncelleme:

  Halkın sağlık konusunda eğitilmesi konusunda da çalışmalar yapan Sağlık Bakanlığı, bol reyting alan televizyon dizilerinin senaryolarına, halka yönelik sağlık mesajları eklenmesini istiyor.

  Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürü Doç. Dr. Çetin Dinçel, halkın sağlık konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla başlattıkları çalışmalar kapsamında, medyadan destek istedi.

   

  Bu kapsamda, halkın sağlık ocaklarında birebir bilgilendirilmesi ve broşürler hazırlanması yanında, medya aracılığıyla da çeşitli sağlık mesajlarının verilmesini istediklerini belirten Dinçel, bol reyting alan televizyon dizilerinde bir mizansen yaratılarak herhangi bir hastalıkla ilgili bilgi verilebileceğini kaydetti.

   

  ''Örneğin, dizide bir oyuncunun ayağı kırılır, burada yapılan ilkyardımın doğru yapılması kaydıyla senaryoya alınırsa halk bunu dahakolay öğrenir'' diyen Dinçel, senaristlere, dizelerin içine sağlıkla ilgili bilgiler yerleştirmesi çağrısında bulundu.

   

  Dinçel, halkın beğenisini kazanmış ünlü sanatçıların verecekleri mesajların halkın daha çok dikkatini çekeceğini vurguladı.

   

  Vatandaşların bilinçlenmesi amacıyla Bakanlık bünyesinde kısa filmler, röportajlar, dramalar da hazırlanacağını anlatan Dinçel, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun, kapatılan kanallarda bu bantların yayınlanabileceğini ilettiğini bildirdi.

     

  TİYATRODA SAĞLIK

     

  ''Sanatla sağlık bilincinin yerleştirilmesi'' kapsamında, ayrıca ''sağlık tiyatroları'' da yapacaklarını belirten Dinçel, sağlıkla ilgili mesajların ön planda olduğu tiyatroların, küçük iller ve ilçelerde sahneleneceğini kaydetti.

  Dinçel, ''Bu yolla o il veya kasabadaki vatandaşlara ulaşacağız ancak, sağlıkla ilgili mesajlar örneğin, Yılmaz Erdoğan gibi bir sanatçının skeçlerinin içine yerleştirilse ulaştığımız halk kitlesininsayısı daha fazla olur, Türkiye'ye bilgiler daha fazla yayılır'' diye konuştu.

   

  Amaçlarının, halkın sağlık konusundaki bilgilerini maksimum düzeye ulaştırmak olduğunu vurgulayan Dinçel, en geç 2004 yılı başında bu projeyi başlatacaklarını, belli bir kronolojiyle halka sağlık bilgilerinin aktarılacağını, bunun diğer yıllarda da devam edeceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı