GeriGündem Rumsfeld hakkında suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumsfeld hakkında suç duyurusu

ABD ve Avrupa'daki insan hakları dernekleri, ABD'nin eski savunma bakanı Donald Rumsfeld hakkında, "Irak ve Guantanamo askeri üssünde yapılan işkencelerde sorumluluğu olduğu" gerekçesiyle Paris mahkemesine suç duyurusunda bulundu.

Merkezi New York'ta bulunan "Anayasal Haklar Merkezi", merkezi Berlin'de bulunan "Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi" ile merkezleri Paris'te bulunan "Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu" ve "İnsan Hakları Birliği", yaptıkları ortak açıklamada, Rumsfeld'in Fransa'ya gelişi dolayısıyla Paris savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

İnsan hakları örgütleri, Fransız yasalarına göre, "işkence suçu işlemiş olan ve Fransız topraklarında bulunan bir kişinin, ülkedeki mahkemeler tarafından yargılanabileceği" kuralı yüzünden, yaptıkları şikayet başvurusunun değerlendirilmek zorunda olduğunu savunuyor.

Paris mahkemesine yaptıkları suç duyurusunda, eski savunma bakanının imzasıyla ABD'deki duruşmalara, askeri cezaevi koşullarıyla ilgili sunulan iç yazışmaları delil olarak sunan insan hakları dernekleri, Rumsfeld'in, işkence suçları için bizzat kendisinin emir verdiğini düşünüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle