Gündem Haberleri

  Rum lisesi 50 yıl sonra da açılamadı

  Okan KONURALP/ANKARA
  12.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  Gökçeada Rum Cemaati 18 Nisan 2014 tarihinde İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’ni kurarak okulların yeniden açılması için “sivil toplum” mücadelesi veriyor. Geçen yıl eğitime başlayan eski adı Aya Todori olan Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nda bu yıl da zil çalacak.

  50 YIL sonra yeniden eğitime başlaması planlanan Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi’nin açılışına, Milli Eğitim Bakanlığı, “1 Eylül’e kadar okul binasının eğitime uygun bir hale getirilemediği” gerekçesiyle izin vermedi. Okul, Yunanistan’dan dönecek Gökçeada kökenli ailelerin çocuklarının katılımıyla birlikte toplam 8 öğrenciyle, 50 yıl sonra kapılarını açmaya hazırlanıyordu.

  NEFESİMİZ KESİLİYOR
  Vakıflar Meclisi’nin Azınlık Vakıfları temsilcisi Laki Vingas, “Bir yıllık erteleme on yıla bedel. Yetkililere okul kendi istedikleri şekilde hazır olana kadar, Zeytinliköy’deki ilkokulda çift tedrisat da önermiştik, kabul edilmedi. Nefesimiz tıkanıyor, nefesimizin tıkandığı yerde devletin desteği lazım. Ancak o desteği göremedik” sözleriyle üzüntüsünü paylaştı.

  ‘TORBA’YLA DÜZELECEKTİ

  Vingas, “‘Sorunu Torba Kanun’daki bir düzenlemeyle aşacağız’ dendi, o da olmadı. Şimdi bize ‘Bir sene daha bekleyin’ diyorlar. Oysa yedi- sekiz öğrencimiz hazırdı. Acılı bir toplumdur Gökçeada toplumu; bu kadar acılı bir toplumun güvensizlik yaşadığı bir ortamda güven yaratmak için uğraşıyoruz” dedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı