Gündem Haberleri

  RTÜK: Salkım Hanım için yaptırıma gerek yok

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 17:14 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Salkım Hanımın Taneleri filmine ilişkin kararını verdi. Kurul, TRT`nin, 'filmin, Türkiye`nin sosyal dokusu ve tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bölümlerini yayınlamadığı ve yayın ilkelerine açık bir biçimde aykırılık taşımadığını' belirleyerek, yaptırıma yol açacak bir karara gerek görmedi.

  RTÜK, bugün yaklaşık 5 saat süren toplantısında, Salkım Hanımın Taneleri adlı filmin kamuoyunda tartışmalara neden olan bölümlerini izleyerek değerlendirdi.

  Daha sonra yapılan yazılı açıklamada, TRT-1`de, 9 Ekim 2001 tarihinde yayınlanan filmin, RTÜK`ün bugünkü toplantısında, Türkiye`nin uluslararası imajı üzerinde bırakacağı etkiler de göz önünde bulundurularak, tarihi, sosyolojik ve psikolojik açılardan bütüncül bir yaklaşımla değerlendirildiği ifade edildi.  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Bu çerçevede, TRT`nin, söz konusu filmin sosyal dokumuzla ve tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bölümlerini yayımlamaması ve olumsuz unsurlardan arındırılmaya gayret edilmesinin yanı sıra 3984 sayılı Kanun`un 4. maddesindeki yayın ilkelerine açık bir biçimde aykırılık görülmediğinden, yaptırıma yol açacak bir kararın alınmasına gerek duyulmamıştır.

  Üst Kurulumuz, bütün yayın kuruluşlarımızın ve TRT`nin yayınlarında, halkımızın Anayasa`dan kaynaklanan bilgi edinme ve haberalma hak ve özgürlüğünün ön yargısız bir yaklaşımla ve yayıncı sorumluluğuyla işler halde tutulması konusundaki duyarlılığını, kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine sunar."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı