Gündem Haberleri

  Rolling Stones

  Hürriyet Haber
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zamanı yenen adamlar

  MICK Jagger bugün 54 yaşında, Keith Richards 53... Ron Wood ve Charlie Watts'ın da yaşları bu civarda. Keith Richards geçen yıl dede oldu. 53, 54 yaş tabii ki ihtiyarlık yaşı değil, ancak bu yaptığınız işe bağlı. Rolling Stones elemanları, geçtiğimiz günlerde yeni albümleri ‘‘Bridges to Babylon’’u çıkardılar. Albüm çıkartmaları neyse, 23 Eylül'de bir de dünya turnesine başladılar.

  OTUZ yıldan fazla bir süredir müzik dünyasının en büyükleri arasında olan Rolling Stones, 1989'dan bu yana zaten iki kere dünyayı dolaşmış bir topluluk. Bütün konserlerinin biletleri satışa çıkar çıkmaz tükenen, sahne performansları anlatıla anlatıla bitirilemeyen topluluk, belki de son kez dünyayı turlayacak.

  Yaşayan en ‘‘cool’’ adamlar arasında gösterilen Mick Jagger ve Keith Richards, hem albümlerine, hem de turneye çok güveniyorlar. U2'nun ABD turnesinin sönük geçtiğini, insanların artık stadyum konserlerine ilgi göstermediklerini hatırlatan Rolling Stone Dergisi muhabirine Jagger'ın verdiği cevap da zaten durumu özetliyor: ‘‘Hem Bono'yu, hem de U2'yu severim. Bu turnede onları izledim. Ne yazık ki başarılı bulmadım. Kimse bizim gibi sahnede koşup durmak zorunda değil. Ama stadyum konseri başka bir şey. İnsanların dikkatini sürekli çekebilmeniz gerekir. Bu eğlence dünyası. 50 dolar verip konsere giren adama karşı biçbir özrünüz olamaz. Rolling Stones asla özür dilemedi ve dilemeyecek. Cehennem sıcağında verdiğimiz konserde de, yağmur altında verdiğimiz konserde de özür dilemedik. Biz Rolling Stones'uz...’’

  Bu arada Q Dergisi'nin son sayısında Mick Jagger'la yapılmış geniş bir röportaj yayınlandı. Röportajı kısaltıyor ve içinden bazı bölümleri aktarıyoruz...

  Basın bu kez yaşınıza taktı. Hâlâ bu işle uğraşmanız yadırganıyor.

  - Basından veya genel olarak etrafımdaki gençlerle konuştuğumda, böyle bir şey duymadım. Böyle düşündüklerini de zannetmiyorum. Bunu düşünenler yaşlı insanlar. Bu durumu kendileri için bir tehdit olarak görüyor olabilirler.

  Bir rock yıldızının Bill Clinton veya Tony Blair'den yaşlı olması tuhaf değil mi?

  - En azından hâlâ Kraliçe'den gencim.

  Geriye pek bakmıyorsunuz, değil mi?

  - Geçmişteki hataları öğrenmek ve onları tekrarlamamak normal ama oraya takılıp kalmak kötü. Oturup 20 yaşındaki insanlara ‘‘Hatırlıyorum da...’’ diye başlayan cümleler kuran biri olmayacağım.

  Bazı parçalarda gitarı sizin mi Keith Richards'ın mı çaldığı belli olmuyor.

  - Biz de ayırt edemiyoruz!

  50 yaşında gibi durmuyorsunuz

  - 50 yaşımda gibi hissettiğimi de söyleyemem. Hâlâ saçlarım siyah. İçimdeki çingeneden olsa gerek. Çingene kanı...

  Yakın zamanda iyi bir partiye gittiniz mi?

  - Yaşgünüm için verdiğim Kovboy-Kızılderili partiyi iyiydi. Kingston Hill'deki yeni evimdeydi. Son konuk parti başladıktan iki hafta sonra evden ayrıldı. İrlanda'dan, Japonya'dan, Amerika'dan 400 civarında yakın arkadaşım geldi.

  Kim daha çok içiyor, siz mi Keith mi?

  - Keith. Bütün gün votka içer. İnanılmaz miktarda içer, gerçekten. Ben akşam yemeği sonrasında Guinness (ünlü bir bira markası) içerim, sonra votkaya dönerim.

  Hastalığından sonra Bob Dylan'ı gördünüz mü?

  - Hastalığından hemen önce gördüm. İrlanda'ya evime geldi ve iyi bir şeyler yaptık.

  Resimlerinize bugüne kadar en fazla kaç para verildi? (Jagger resim de yapıyor)

  - Beggars Banquet'e 30 bin pound ödendi. Ama alan kişi evi tamamlanana kadar resmi bende bıraktı. Bu turnede gittiğimiz her şehirde bir şeyler karalamak istiyorum. Böylece bu bir yıllık turnenin sonunda elimde gösterecek bir şey olur...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı