Gündem Haberleri

  Rize'deki sel felaketi can aldı

  Muhammet KAÇAR/ÇAYELİ (Rize) (DHA) - AA
  28.09.2017 - 08:33 | Son Güncelleme:

  Rize’nin Çayeli İlçesi’ne 24 kilometre uzaklıktaki Gürpınar Köyü’nde şiddetli yağmur, sel ve heyelana neden oldu. Bölgede sağanak yağmurun ardından meydana gelen sel nedeniyle çöken bir evin enkazı altında kalan bir kişi öldü, bir kişi de enkazın altından yaralı çıkarıldı. Seslidere, Yeşiltepe ile Kaptanpaşa köylerinde yollarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişiyi kurtarmak için de bölgeye ekipler sevk edildi. Şiddetli yağış nedeniyle Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinde taşımalı eğitime bir gün ara verildi. Çamlıhemşin-Rize karayolu 10 km’sinde meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

  Çayeli’nde dün öğle saatlerinde başlayan yağmur, gece etkisini artırdı. Yağmurun şiddetini artırması bölgede sel ve heyelana yol açtı. Gürpınar Köyü'nde çöken bir evin enkazı altında kalan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralı çıkarıldı. Heyelanda çöken evin altında kalarak hayatını kaybettiği belirtilen kişinin Songül Tolan (40) isimli kadın olduğu öğrenildi. 

  İlçenin Seslidere, Yeşiltepe ile Kaptanpaşa köylerinde taşkınlar nedeniyle yollarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişi de yardım çağrısında bulundu. Bölgeye AFAD, AKUT, UMKE ve İDAK'dan oluşan çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi.

  Rize'de sel felekati can aldıRize’nin Çayeli İlçesi’ne bağlı Gürpınar Köyü’nde sağanak yağmurun ardından oluşan sel nedeniyle çöken evin enkazı altında kalan bir kişi öldü, 1 kişi de yaralı çıkarıldı. Selden dolayı mahsur kalan 10 kişi kurtarılmaya çalışılıyor. Şiddetli yağış nedeniyle Çamlıhemşin ve Hemşin ilçelerinde taşımalı eğitime bir gün ara verildi. Çamlıhemşin-Rize karayolu 10 km’sinde meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

  DENİZ KENARINDA CESET BULUNDU

  Sel ve heyelan sonrası Çayeli İlçesi Taşhane Mahallesi'ndeki deniz kıyısında erkek cesedi bulundu. Cansız bedenin sel suları ile denize sürüklendiği sanılıyor. Ceset otopsi için Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

  Bu arada bulun cansız bedenin Çayeli İlçesi’nde geçen ay etkili olan şiddetli yağışlar sonrası oluşan sele kapılarak kaybolan çay fabrikasında işçi 4 çocuk babası 49 yaşındaki Mehmet Küçüksarı olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

  Rizedeki sel felaketi can aldıYOLLAR KAPANDI

  Şiddetli yağışın sürdüğü bölgede Çayeli-Kaptanpaşa, Rize-Küçükçayır ve Çamlıhemşin-Ardeşen karayolları sel nedeniyle ulaşıma kapandı. İl genelinde 40 kadar köy ile ulaşım kesildi. Görevlilerin seferber olduklarını belirten Rize Valisi Erdoğan Bektaş, ''Yağışlar bölgede şiddetini gece saatlerinde artırdı. Çöken bir evin enkazı altında kalanlar olduğu bilgisi bize geldi. Ekiplerimizi seferber ettik. Umarım felaketin boyutları artmaz'' dedi.

  SEL ANI KAMERADA

  Güneysu İlçesi’nde yer alan Taşlıdere'de su seviyesinin kısa sürede yükselerek taşması da cep telefonu kamarasınca kaydedildi. Görüntülerde durgun olan derede ani su baskını yaşandığı ve derenin bir anda suyla kaplandığı da dikkat çekti.

  Rizedeki sel felaketi can aldıOKULLAR TATİL EDİLDİ, HELİKOPTER İSTENDİ

  Bölgede yaşanan sel ve heyelan nedeniyle Çamlıhemşin İlçesi’ndeki okullar ile ve Hemşin ilçesinde taşımalı eğitime bugün için ara verildi Kent genelinde 6 ev heyelan tehlikesine karşı boşaltıldı.

  Kalkandere İlçesi’nde ise 2, Pazar İlçesi’nde ise 1 iş makinesi sel sularına kapıldı. Sele kapılan iş makinesi operatörleri kendi çabaları ile kurtuldu. Metrekareye son 24 saatte 140 kilogram yağış düşen ilçede mahsur kalanlar için Malatya'dan askeri helikopter de istendi.

  Rizedeki sel felaketi can aldı

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı