GeriGündem Recep İvedik'e ağır sözler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Recep İvedik'e ağır sözler

Recep İvedik'e ağır sözler
refid:12953047 ilişkili resim dosyası

Yönetmen Tunç Başaran, ‘Recep İvedik’ filmini ağır bir dille eleştirdi.

YÖNETMEN Tunç Başaran, 70 milyonluk Türkiye'de sinema izleyicisinin en fazla 4 milyon olacağını belirterek, ”4 milyon insan bu filmi seyretmişse üzerinde durup düşünmek lazım. Sansür olmadığı için şimdi ana avrat küfür ediliyor. Recep İvedik'in iş yapmasının sırrı, belden aşağı sözler ve basit oluşu. Film niteliği taşımıyor” dedi.

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde Rotary Kulübü'nün olağan toplantısının konuğu, ünlü yönetmen Tunç Başaran oldu. Şehir Restoran'da düzenlenen toplantıda Türk sinemasında ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’, ‘Piano Piano Bacaksız’ gibi filmleriyle birçok ödül sahibi olan 71 yaşındaki Tunç Başaran'a ‘Üstün Hizmet Ödülü’ de verildi. Toplantıda konuşan Tunç Başaran, Recep İvedik filmini izlediğini söyleyerek, “Bu filmi maalesef görmek zorunda kaldım. Benim sinema anlayışım ile o film arasında fark var. 70 milyonluk Türkiye'de sinema seyircisi sıksanız 4 milyonu geçmez. Bu 4 milyon insan bu filmi seyretmişse üzerinde durup düşünmek lazım. ’Türk halkının beğenisi budur’ diyorlar ben inanmıyorum” diye konuştu.

Recep İvedik filminde bolca küfür edildiğine dikkat çeken Başaran, Türk halkının küfür edilmesini seyretmeye bayıldığını vurguladı. Başaran, “Bunun bir örneği de Zeki Alasya- Metin Akpınar tiyatrolarıdır. Özellikle o oyunlarda Metin Akpınar belden aşağı espriyi patlatırdı. O zamanlar en pahalı oyundu. 30 lira fiyatı vardı. Sinemada çok başarılı olamadılar. Çünkü sansür denilen bir bela vardı. Çok şükür şimdi onu atlattık. Sansür olmadığı için şimdi ana avrat küfür ediliyor. Recep İvedik'in iş yapmasının sırrı belden aşağı sözler ve basit oluşu. Film niteliği taşımıyor. Şansı açık olsun” diye konuştu.

"Mermere dökseniz delecek kadar rakı içtim"

Konuşmasında sağlığı ile ilgili bilgiler de veren Tunç Başaran, “Talihsiz bir hastalık geçirdim ama şairin dediği gibi ‘Kapımı çalma ölüm, ben ölecek adam değilim’. 6 ay içinde geçecek hastalığımı 2 ay içinde yendim. 256 şeker ile hastaneye gittim ama diğer değerlerim normal çıktı. Tansiyonum bebek tansiyonu gibiydi. 50 yıl sigara içmeme rağmen hiçbir sorunum yoktu. Mermere dökseniz delecek kadar da rakı içtim. Neyzen Tevfik'in içtiği rakıyı ölçmüşler. Hayatı boyunca 7 tanker rakı içmiş. Ben hayatım boyunca içki içen hiçbir insandan korkmadım. Onlardan kötülük gelmez. Tanrı bir çocukları, bir yaşlıları bir de sarhoşları korur” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle