GeriGündem 'Ramazan davulu' davasında karar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ramazan davulu' davasında karar

'Ramazan davulu' davasında karar

Malatya'da 4 yıl önce ramazanda Alevi aile ile davulcu ve bir grup arasında yaşanan gerginlikle ilgili davada karar çıktı. Aile fertleri hapis ve para cezası alırken, davulcu ise ceza almadı

Malatya Doğanşehir ilçesi Sürgü Mahallesi'nde 2012 yılında Alevi ailenin saldırıya uğradığı iddiasına ilişkin açılan davanın karar duruşması yapıldı
Doğanşehir Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 58 sanıklı davanın duruşmasında, avukatlar Ali Hamamcı ve Fuat Yıldırım hazır bulundu, taraflar ise duruşmaya katılmadı.

Avukat Hamamcı, önceki savunmalarını yineleyerek, sanıkların hak ettiği cezayı almasını istediklerini belirtti.  Fuat Yıldırım da müvekkili Ali Canpolat'ın olayda sanıkları darbettiğine ilişkin somut delil ve rapor bulunmadığını ileri sürerek, beraatini istedi.Mahkeme hakimi, sanıklardan Hasan Evli'nin 3 bin 740 lira adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Hakim, ayrıca sanıklardan Servet Evli'ye katılan sanık davulcu Mustafa Efşi ve arkadaşlarına karşı "var olan veya varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yaralanarak tehdit etme suçundan" 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verilmesine hükmetti. Kararda, "sanığın daha önce kasıtlı suçtan mahkumiyet cezası aldığı ve bu cezası hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği, sanığın denetim süresi içinde yeniden kasıtlı suç işlediği anlaşıldığından sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına" karar verilirken, sanığın geçmişteki hali, yargılama sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla cezasının ertelenmesi halinde bir daha suç işlemeyeceği yönünde mahkemede olumlu kanaat oluştuğu için hapis cezasının ertelenmesi kararlaştırıldı. 

AYRICA 3740 TL CEZA

Hakim, ayrıca sanıklardan Hasan Hüseyin Evli'nin davulcuya karşı kasten yaralama ve hakaret suçlarından 3 bin 740 lira para cezasına çarptırılmasına karar verdi.  Katılan sanıklardan Leyla Evli ve Atay Topal'ın beraatına hükmeden hakim, alenen suç işlemeye tahrik suçundan yargılanan davulcu Mustafa Efşi ile eşi Gülbahar Efşi'nin üzerilerine atılı suçları işlediklerinin sabit olmaması gerekçesiyle beraatlerini kararlaştırdı.  Sanıklardan Ali Canpolat'a, Hasan Evli'ye karşı mala zarar verme ve hakaret suçları nedeniyle 4 bin 180 lira para cezası verilmesine hükmeden hakim, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.  Hakim, ayrıca sanık Ali Şahin için de 10 ay hapis cezasına hükmetti.

Müşteki 46 sanığa da çeşitli miktarlarda para cezaları uygulanmasına karar veren hakim, görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilen 2 güvenlik görevlisi hakkındaki davanın düşürülmesini kararlaştırdı.

OLAY

Doğanşehir ilçesi Sürgü Mahallesi'nde 28 Temmuz 2012'de, Alevi Evli ailesinin, ramazanda Mustafa Efşi'nin evleri önünde davul çalmasına tepki gösterdiği iddia edilmişti. Tepkinin üzerine aralarında davulcu Efşi'nin de bulunduğu bir grubun ailenin evine taş attığı ileri sürülmüş, gruptakilerle Evli ailesinin üyeleri hakkında dava açılmıştı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle