Gündem Haberleri

  Prof. Dr. Erdener Yurtcan telefon dolandırıcılarına çarpıldı

  Hürriyet Haber
  15.10.2015 - 18:34 | Son Güncelleme:

  Telefon dolandırıcılarının kurbanı olan akademisyenler arasına ünlü ceza hukukçusu Prof. Dr. Erdener Yurtcan da katıldı. Yurtcan, hesabındaki 4.5 milyon lirayı dolandırıcının verdiği hesaplara aktardı. Yurtcan'ın polis sandığı şüphelilere paranın büyük bölümünü elden teslim ettiği, 400 bin liralık bir kısmı ise EFT yöntemiyle gönderdiği ortaya çıktı.

  Milliyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, Türkiye’nin önde gelen ceza hukuku uzmanlarından Prof. Dr. Erdener Yurtcan’ı arayan bir dolandırıcı kendisini Anadolu Adliyesi Başsavcısı Fehmi Tosun olarak tanıttı. Yurtcan’a “Terör örgütü hesabınızı ele geçirmeye çalışıyor, paranızı orada tutmayın, bize aktarın, biz de Merkez Bankası’na yatıracağız” dedi. Dolandırıcıya inanan Yurtcan, birkaç sefer de toplam 4.5 milyon lirasını dolandırıcının verdiği hesaplara yatırdı. Yurtcan’ın damadı durumdan şüphelenince gerçek ortaya çıktı.

  Fakat Başsavcı Tosun ile konuştuğuna emin olan Yurtcan dolandırıldığına inanmak istemedi. Bunun üzerine Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü polisleri Başsavcı Fehmi Tosun ile iletişime geçti.

  Prof. Dr. Erdener Yurtcan telefon dolandırıcılarına çarpıldı Prof. Dr. Canan Karatay dolandırıldı


  Tosun’un devreye girmesiyle Yurtcan dolandırıldığına ikna oldu. Dün akşam polise ifade veren Yurtcan başından geçenleri polise anlattı. Polis dolandırıcıları tespit etmek için çalışma başlattı. Hukuk alanında bir çok eseri olan Yurtcan’ın “Cumhuriyet Savcısının ve Ceza Yargıcının Başvuru Kitabı” adlı 557 sayfalık bir çalışması da var.

  Prof. Dr. Erdener Yurtcan telefon dolandırıcılarına çarpıldı Bu kez kurban Rektör Yardımcısı

  400 BİN TL'Yİ EFT İLE GÖNDERMİŞ

  Telefon dolandırıcılarının son kurbanı ceza hukukçusu Prof Dr. Erdener Yurtcan'ın polis sandığı şüphelilere paranın büyük bölümünü elden teslim ettiği, 400 bin liralık bir kısmı ise EFT yöntemiyle gönderdiği ortaya çıktı. EFT yöntemiyle gönderilen son partinin yaklaşık 100 bin lirasının, son anda gönderilen hesaba bloke koydurularak kurtarıldığı belirtildi. Polis şüphelilere ulaşmak için güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Dolandırılan paranın yaklaşık 4,5 milyon lira olduğu ve bugüne kadar dolandırıcıların en yaptığı en büyük vurgun olduğu belirtildi.

  BAŞSAVCININ İSMİNİ VEREREK İKNA ETTİLER

  Türkiye'nin önde gelen ceza hukuku uzmanlarından Prof. Dr. Erdener Yurtcan'ı dün telefonla arayan bir kişi büyük bir operasyon yürüttüklerini banka hesaplarına terör örgütü tarafından girildiğini söyledi. Arayan kişi Anadolu Adliyesi Başsavcısı Fehmi Tosun'un da durumdan haberi olduğunu söyleyerek bankadaki parasını çekerek kendilerine vermelerini, operasyonun bitmesinin ardından Merkez Bankası hesabından geri ödeneceğini söyledi.

  PARANIN BÜYÜK BÖLÜMÜ ELDEN TESLİM EDİLMİŞ

  Kendisine arayan kişilere ve bahsettikleri operasyonun gerçek olduğuna inanan Prof. Dr. Erdener Yurtcan'ın önce Sarıyer'de bir banka şubesine giderek 600 bin dolar çektiğini ve bunu aynı bölgedeki dolandırıcılara elden teslim ettiği öğrenildi. Daha sonra bir başka banka şubesine giden Prof. Yurtcan'ın bu kez 2,5 milyon lira çekerek bunu dolandırıcıların söylediği Kağıthane, Sanayi Mahallesi'nde bir otobüs durağının arkasına bıraktığı belirtildi. Aynı gün içinde meydana gelen bu olayların ardından Prof. Yurtcan'ın internet bankacılığı aracılığıyla dolandırıcıların söylediği hesap numarasına 400 bin lirayı EFT yöntemiyle gönderdiği tespit edildi.

  YAKLAŞIK 100 BİN LİRA SON ANDA KURTARILDI

  Dolandırıcılık olayının ortaya çıkması üzerine harekete geçen polis, 400 bin liranın havale edildiği hesaba bloke koydurmak için harekete geçti. Ancak dolandırıcıların 300 bin lirayı çektiği tespit edildi. Geriye kalan yaklaşık 100 bin lira ise bloke koyularak kurtarıldı.

  POLİS GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLATTI

  Büyük dolandırıcılıkla ilgili polis tarafından geniş çaplı bir soruşturma açıldı. Prof. Dr. Erdener Yurtcan'ın elden parayı verdiği Sarıyer ve 2,5 milyon lirayı bıraktığı sanayi Mahallesi'ndeki otobüs durağının çevresindeki güvenlik kameraları incelemeye alındı. Ayrıca paranın havale edildiği banka hesabı da takibe alındı. Hesabın kim ve nereden açıldığını bugüne kadar hesapta yaşanan para hareketleri titizlikle inceleniyor. (DHA)

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı