GeriGündem Polis katilleri yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polis katilleri yakalandı

Çevik Kuvvet otobüsünü tarayıp iki polisi şehit eden TKP-ML/TİKKO militanları dün Gazi Mahallesi'nde gizlendikleri bir hücre evde ele geçirildi.

Hücre eve yapılan baskında militanlara yardım eden 3 kişi de yakalandı. Evde yapılan aramada, saldırıda kullanılan Kalaşnikof silah da bulundu.

GAZİOSMANPAŞA'da taradıkları Çevik Kuvvet otobüsünde iki polisi şehit eden, 12 polisi de yaralayan, TKP-ML/TİKKO militanları yakalandı. Çevreyolu Halıcıoğlu mevkiinde trafik ekibine de silahlı saldırı düzenleyen saldırganlarla birlikte bir Kalaşnikof tüfek de ele geçirildi. Öte yandan 'Hayata Dönüş' operasyonunda eğitim merkezi haline getirdikleri cezaevlerini yitiren DHKP-C'nin, intikam almak amacıyla kırsal kesimden İstanbul'a gönderdiği 7 kişilik 'Ölüm timi' de yakalandı.

YENİ SALDIRI HAZIRLIĞINDALARDI

Çevik Kuvvet memurları Mehmet Ali Acuz ile Tahir Toka'nın ölümüyle sonuçlanan saldırıların ardından yapılan çalışmalar sonucunda eyleme katılan iki militanın Gazi Mahallesi'nde bir evde gizlendikleri belirlendi. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin dün sabaha karşı hücre eve düzenledikleri baskında, eylemi gerçekleştiren 2 militan ile birlikte bu kişilere yardım ve yataklık eden 3 kişi yakalandı. Evde yapılan aramada, polis ekiplerine düzenlenen saldırıda kullanılan bir Kalaşnikof tüfek ve çok sayıda mermi ele geçirildi.

Teröristlerin yapılan ilk sorgularında polis hedeflerine karşı yeni eylem hazırlığı içinde olduklarını itiraf ettikleri bildirildi. Saldırıda kullanılan Kalaşnikof silahın, daha önce başka eylemde de kullanıldığının ortaya çıktığı bildirildi.

DHKP-C'NİN ÖLÜM TİMİ DE YAKALANDI

Öte yandan Cezaevlerindeki operasyonlarda yönetim kadrosu büyük darbe yiyen ve irtibatları kesilen DHKP-C örgütünün 7 kişilik timinin yurtdışından aldıkları talimat doğrultusunda İstanbul'a geldiği belirlendi. Özellikle polis ve askeri hedefler olmak üzere peş peşe kanlı eylemler gerçekleştirmeyi planlayan 7 terörist, kaldıkları hücre evlerde ele geçirildi. Teröristlerle birlikte 5 adet Kalaşnikof tam otomatik tüfek, 11 adet el bombası ve 2 adet tabanca bulundu. Sanıkların sorgulanması sonucunda özellikle Ramazan Bayramı ve yılbaşı günlerinde, güvenlik güçlerine yönelik kanlı saldırılar planladıkları anlaşıldı. Bu saldırılarla ülkeyi kaos ortamına süreklemeyi amaçladıkları belirtildi. Soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedildi.

İki saldırının failleri de aynı kişiler

HALICIOĞLU'nda yaralanan iki polisi hastanede ziyaret eden İstanbul Emniyet Müdürü Kazım Abanoz, 2 polisin şehit olduğu 12 polisin de yaralandığı saldırı ile bu olayı gerçekleştirenlerin aynı kişiler olduğunu belirterek, ‘‘Bu saldırının yine aynı ekip tarafından yapıldığını tahmin ediyoruz. Aynı sahne yine tekrarlanıyor. Bu, bir ajitasyon, yani tahrik olayı... İki çapulcu biraraya geliyor, bir oraya, bir buraya saldırıyorlar. Sonunda düşecekleri yer, yine bizim elimiz’’ demişti.

Protesto yürüyüşü yapmışlardı

11 Aralık günü Gazi Mahallesi'ne gönderilen Çevik Kuvvet otobüsü TEM Otoyolu Gaziosmanpaşa mevkiinde Kalaşnikof'la taranmıştı. Saldırı sonucu polis memurları Mehmet Ali Acuz ile Tahir Toka şehit olurken 12 polis de yaralanmıştı. Saldırının ardından Çevik Kuvvet polisleri Bayrampaşa'daki merkezlerinden İstanbul Valiliği'ne kadar izinsiz yürüyüş yapmıştı. Ellerinde silahlarını taşıyarak ‘‘Tantan uyuma, polisine sahip çık’’, ‘‘Ateş almayan silah istemiyoruz’’ diye sloganlar atan polislerin bazıları hakkında soruşturma açıldı. Cezaevlerine operasyonlar yapılmasının ardından da 20 Aralık gecesi Çevreyolu Okmeydanı, Halıcıoğlu mevkiinde bir trafik ekibi silahlı saldırıya uğramış, polis memurları Cemalettin Balcı ile Çetin Şahinoğlu yaralanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle