Gündem Haberleri

  PKK'dan askeri araclara pusu

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  12.07.2007 - 12:59 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Bornova ilçesinde hurdacının dikkati, askeri hedeflere yapılacak olan bombalı saldırıyı dakikalar kala önledi. Çöp tenekesinin yanına bırakılan sac kutuyu açtığı sırada tüp ve saat düzeneği gören hurdacının ihbarıyla yapılan araştırmada, yaklaşık 30 kilogram el yapımı kimyasal patlayıcı ele geçirildi. İlk belirlemelere göre 5 fünye bulunan patlayıcının etkisini arttırması için mutfak tüpününde kullanıldığı ortaya çıktı.

  Bornova'da bugün saat 08.00 sıralarında meydana gelen olayda, hurdacılık yapan ve adı açıklanmayan bir kişi, çöp tenekesi yanına konulan sac kutuyu gördü. Askeri araçların servis yolu üzerine konulan ve sahibi olmayan kutuyu merak eden hurdacı, asma kilidi kırarak kutuyu açtı.

  BOMBA DÜZENEĞİNİ BULDU

  Kutunun kapağını açtığı sırada içinde tüp, saat düzeneği ve çevresinde de kimyasal madde gören hurdacı, hemen polis ekiplerini arayarak ihbarda bulundu.

  Bu ihbarla alarma geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgeye güvenlik şeridiyle kapattı. Bomba imha uzmanlarının yaptığı incelemede, sac kutu içerisinde bomba düzeneğinin bulunduğunu ve infilak etmesine az süre kaldığını saptadı.

  Çevrede panik çıkmaması için kutuda bomba olduğunu söylemeyip ‘şüpheli paket’ diyen bomba imha uzmanları hemen çalışmaya başladı ve patlayıcıyı infilak etmesine dakikalar kala etkisiz hale getirdi.

  KUTUYLA BİRLİKTE 61 KİLOGRAM ÇIKTI

  Sac kutu içerisinden alınan patlayıcı, tüp, fünyeler ve saat düzenekleri incelenmek üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Yapılan ilk incelemede, 30 kilogram ağırlığındaki patlayıcının, el yapımı kimyasal maddelerden oluştuğu belirlendi. Teröristlerin, patlayıcının etkisinin artırmak için mutfak tüpü de kullandığı tespit edildi. Patlayıcıyla birlikte içerisine konulduğu kutunun ve mutfak tüpünün toplam ağırlığının ise 61 kilogram olduğu ortaya çıktı.

  HEDEFTE ASKERİ SERVİSLER VARDI

  Patlayıcının konulduğu bölgede yapılan araştırmaların ardından teröristlerin hedefinin, askeri personel taşıyan servis araçları olduğu saptandı. Bombanın askeri araçların geçişi sırasında, saat düzeneğinin çalıştırılmasıyla patlatılmasının amaçlandığı polis araştırmalarını ardından ortaya çıktı.

  Olaydan sonra adı açıklanmayan hurdacı, ifadesi alınmak üzere Bozyaka Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

   TELSİZ DÜZENEĞİ DE ÇIKTI

  İzmir'in Bornova ilçesinde çöp tekesinin yanında bulduğu bombayla faciayı önleyen hurdacı F.Y., Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'de ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Araştırmalar sonunda, F.Y.'nin saç kutuyu saat 06.50 sıralarında çöp tekesinin yanından aldıktan sonra yaklaşık 10 kilometre ilerideki hurda deposuna götürdüğü ve kutunun kilitini burada kırdığı ortaya çıktı. Kapağı açtıktan sonra saat düzeneğini gören F.Y.'nin daha sonra da polis ekiplerine ihbarda bulunduğu öğrenildi.

  Bu arada patlayıcının içerisinde saat düzeneğinin yanı sıra telsiz de bulundu. Patlayıcıyı yerleştiren teröristlerin, saat düzeneğinin çalışmama ihtimaline karşı telsiz düzeneği de kurduğu ancak bu sistemin de kapsama alanının dışına çıkmasından dolayı patlamanın gerçekleşmediği belirlendi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı