Gündem Haberleri

  PKK’lılara Tunceli’de büyük operasyon

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  07.08.2009 - 16:23 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de güvenlik güçleri Kandil Dağı’ndan eylem talimatı aldığını belirlediği PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için geniş kapsamlı hava destekli operasyon başlattı.

  Teröristlerin bulunduğu alanlar helikopterlerle bombalanırken, operasyon bölgelerine havadan ve karadan komandolar sevkedildi. PKK’lıların askerlerin geçiş güzergahlarında 3 ayrı yere tuzakladığı toplam 13 kiloluk patlayıcı da bulunarak etiksiz hale getirildi.

  Güvenlik güçleri, teknik takip ve istibarat sonucu, terör örgütü PKK’nın son dönemlerde ağır kayıplar vermesi üzerine Türkiye içinde bulunan sorumlularını Kandil Dağı’na çağırdığı ve şifreli olarak misilleme eylemi yapmaları talimatını verdiğini belirledi. Şifreleri çözen güvenlik güçleri, gerekli önlemleri aldıktan sonra Tunceli’de bulunan teröristlere yönelik son dönemlerin en büyük hava destekli operasyonu başlattı.

  Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı ile 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan kalkan Kobra tipi helikopterler, teröristlerin bulunduğu derin vadiler ve mağaraları bombaladı. Ardından operasyon bölgelerine havadan Skorsky helikopterler ve karadan özel eğitimli komandolar sevk edildi. Binlerce askerin katıldığı operasyonlar Ovacık, Çemişgezek, Hozat ilçeleri karsal kesimleri Aliboğazı, Karaoğlan bölgelerinde yoğunlaştırıldı.

  Operasyonlar, Tunceli- Bingöl sınırına da kaydırılırken, Tunceli’nin Nazimiye, Pülümür, Bingöl’ün Yayladare, Yedisu, Kiğı ilçelerinde geniş çaplı olarak sürdürülüyor.

  BOMBALI TUZAKLAR İMHA EDİLDİ

  Tunceli merkez Babaocağı ve Çalkıran bölgelerinde operasyon düzenleyen askerlerin geçiş güzergahına 3 kilo patlayıcı madde kullanılarak hazırlanan el yapımı bomba, askerler tarafından bulunarak etkisiz hale getirildi. Pülümür İlçesi dağlık alanda sürdürülen operasyon sırasında askerlerin geçiş yapacağı iki ayrı güzergaha tuzaklanmış olarak konulan 5’er kiloluk C-4 ve amonyum nitrat karışımlı iki ayrı uzaktan kumandalı patlayıcı da bulunarak imha edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı