GeriGündem Piyasalarda Çin, Avrupa ve ABD kaygısı hakim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasalarda Çin, Avrupa ve ABD kaygısı hakim

Piyasalarda Çin, Avrupa ve ABD kaygısı hakim
refid:15179895 ilişkili resim dosyası

Piyasalar, küresel toparlanmanın motoru olarak görülen Çin'deki büyümenin yavaşlaması, ABD'de tüketici güveninde görülen düşüş ve Avrupa'daki bankaların fonlama endişesiyle sert düştü. Euro/dolar paritesi kritik 1.22 seviyesinde bulunurken, içerde ise dolar/TL 1.59'a yakın işlem görüyor.

ABD borsaları olumsuz gelişmelere paralel olarak yüzde 3'e yakın kayıplar sergilerken, S&P 500 Endeksi bu yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD borsaları bugün ise vadeli işlemlerde hafif yukarda seyrediyor. Uzmanlar, Wall Street'in bu hareketinin dünkü sert düşüşe bir tepki olduğunu belirtiyor.   

 

Dün Avrupa ve ABD borsalarında görülen düşüş bugün Asya'daki piyasalarında da devam etti. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2'den fazla değer kaybetti. Avrupa da bugün ise dünkü sert düşüşlerin ardından hafif yukarda bir seyir hakim. 

 

Çin'de aşağı yönlü revize edilen büyüme rakamlarını yarattığı endişeyle başlayan ve daha sonra Avrupa'dan gelen bankaların fonlama gücüne yönelik kaygılarla süren tedirginlik, ABD'de tüketici güveninin azaldığını gösteren verilerle devam etti. 

 

Bağımsız bir araştırma şirketi olan The Conference Board tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD'de artan iş kaygıları nedeniyle Haziran ayında tüketicilerin güveni beklentilerin üzerinde yaklaşık 10 puan azaldı. Mayıs ayında 62.7 olan Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında 52.9’a geriledi. 

 

Öte taraftan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) vadesi yarın dolacak olan 442 milyar euro tutarındaki acil fonlama kredilerindeki vadeyi 1 yıldan, 3 aya düşürmeyi planlaması, bölgedeki bankaların fonlama endişelerini alevlendirdi. 

 

İMKB'YE ETKİSİ SINIRLI

Dün yaşanan düşüşlere tepkisi sınırlı olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ise bugün açılışta beklentilerin üzerinde gelen birinci çeyrek büyüme rakamıyla güne olumlu başladı. İlk işlemlerde hisse senetlerindeki ortalama değer artışı yaklaşık yüzde 0.5 oldu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde büyüme hızı yüzde 11.7 oldu. İlk çeyrekte, cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla 243 milyar 258 milyon lira olarak açılandı.

 

EURO KRİTİK SEVİYEDE

Gelişmelere paralel olarak euro/dolar paritesi son iki haftada gördüğü en düşük seviyeye olan 1,2152’ye yakın seyrederek 1.22'nin hafif üzerinde işlem gördü.

 

Analistler euro/dolar paritesinde 1.2150 seviyesinin kritik olduğunu belirtirken, bu seviyenin kırılması durumunda Haziran başında görülen dört yılın en düşük seviyesi olan 1.1875'e doğru bir hareket olabileceğini belirtiyor.

 

İç piyasada ise olumsuz hava doların TL karşısında değer kazanmasına neden oldu. Dün 1.58 seviyesinden kapanan dolar/TL bugün 1.59'un üzerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 1.94 seviyesinde olduğu görülüyor.

 

Olumsuz gelişmeler sonrasında yatırımcıların risk iştahındaki azalma, güvenli yatırım araçlarına olan talebi de artırdı. 10 yıllık ABD Hazine kağıdının getirisi Nisan 2009'dan beri ilk defa yüzde 3'ün altına gerilerken, altınının ons fiyatı da yaklaşık 4 dolar artarak 1,240 doların üzerine çıktı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle