Gündem Haberleri

  Piyasalar Yunanistan kaygısıyla geriledi

  EkoNet
  11.05.2010 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Avrupa'daki 750 milyar euroluk acil yardım fonu kararıyla dün yükselen euro ve küresel borsalar, Yunanistan'ın mali açığıyla ilgili kaygılarla bugün hafif geriledi. İMKB yüzde 1.5'e yakın düşerken, dolar/TL 1.53 seviyesine yükseldi.

  Asya işlemlerine bugün dolar karşısında acil yardım fonu mekanizması kararının açıklanmasından önce bulunduğu seviyelere yakın olan 1.2744'e gerileyen euro, gevşemesini sürdürerek 1.27'nin altına geldi.

    

  Küresel borsalardaki dünkü tarihi yükselişlerden sonra bugün ise Yunanistan kaygılardan kaynaklanan düşüşler hâkim. Asya borsalarında yüzde 1'i aşan kayıplar görülürken, ABD vadeli işlemlerinde de yüzde 0.9'luk değer kayıpları bulunuyor.

    

  Avrupa borsalarında da değer kayıpları yaşanıyor. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yaklaşık yüzde 2 gerilerken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2'yi aşan kayıp yaşadı. Almanya'da da Frankfurt DAX endeksindeki günü yaklaşık yüzde 1'lik bir kayıpla kapadı.

    

  Gelişmelere paralel olarak içerde de hisse senetleri güne hafif düşüşle başladı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ilk seansta yüzde 1.4 değer kaybederken, günü yüzde 0.02'lik artışla kapattı. Dolar/TL paritesi düne göre yaklaşı yüzde 1 artarak 1.5350 seviyesine çıktı. Euro/TL ise 1.9550 seviyesinden işlem gördü.  

   

  Analistler, acil yardım paketi sonrası Yunanistan'dan borcunu azaltması için çok ciddi adımlar atmasını bekleneceğini ancak Atina hükümetinin bütçede bu reformları yapıp yapamayacağının sorgulandığına işaret ediyor. 

   

  BELİRSİZLİKLER DEVAM EDİYOR

  Tokyo merkezli aracı kurum Okasan Securities'in yabancı menkul kıymetler bölümünün şefi olan Tsutomu Soma konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Acil yardım paketi kısa vadede krizi savuşturmak adına atılmış etkili bir adım. Ancak, euro bölgesi için hâlâ bir çok belirsizlik içeren durum mevcut" dedi.

   

  Diğer taraftan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den gelen ve euro bölgesinde işlerin daha tam olarak düzelmediğine işaret eden açıklamasında Portekiz'in notunu düşürebileceği ve Yunanistan'ın notunu da yatırım yapılamaz seviyeye çekebileceği uyarısında bulundu.

   

  Euro bölgesi liderleri, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) hafta sonu Avrupa'daki borç endişelerini yayılmasıyla ilgili endişeleri sonlandırmak için Pazar günü 750 milyar euroyu bulan bir acil yardım fonu mekanizması kararı almıştı.

   

  Geçen hafta artan kaygılarla dolar karşısına 1.25 ile son 14 ayın en düşük seviyesi gören euro, bu karar sonrası ilk etapta dolar karşısında 1.31 seviyesine yaklaşmış ancak daha sonra yeniden 1.30'un altına düşmüştü.

   

  İşlemciler euro/dolar paritesindeki hareketin kısa vadede 1.25 ile 1.31 arasında gerçekleşmesini bekliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı