Gündem Haberleri

  Petrol fiyatları dibe vurdu

  hurriyet.com.tr
  24.10.2007 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Petrolde geçen hafta yaşanan ateş sönmüş gözüküyor. Fiyatlardaki düşüş dördüncü gününe girerken, petrol cuma gününden bu yana yüzde 5'in üzerinde değer yitirdi.

  Cuma günü 90.07 dolara kadar tırmanarak rekor kıran petrol fiyatları bugün 85 doların da altına inerek 84.72 dolara kadar geriledi. 

  Petrolde yaşanan düşüşte, ABD'de petrol stoklarının yükseleceğine ilişkin beklentiler ve OPEC'in 1 Kasım'da başlayacağını açıkladığı üretim artışına şimdiden başladığı yönündeki işaretler etkili oluyor.

  Petrol fiyatları geriliyor

  Mitsubishi Corp risk yöneticisi Tony Nunan, piyasanın sağlam göründüğünü ancak hafta sonuna doğru petrolde hafif bir alım eğiliminin oluşabileceğini kaydetti. Mevcut durumda fiyatların ABD'de açıklanacak olan stok rakamlarına bağlı olduğunun altını çizen Nunan, "dördüncü çeyrekte 105 dolara da gidebiliriz, 70 dolara da inebiliriz. Herşey mümkün" diye konuştu.

   

  Analistler, son dönemde ABD ekonomisine ilişkin artan resesyon tedirginliklerinin de petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu belirtiyor. Ancak son dönemde yaşanan düşüşe rağmen fiyatlar halen yılbaşına göre yüzde 40 pahalı konumda bulunuyor.

  Uzmanlar, petroldeki risklerin de diğer taraftan devam ettiğine dikkat çekiyor. Özellikle Ortadoğu'daki mevcut durum, Türkiye'nin Irak'a olası operasyonu ve yaklaşan kış sezonu, petrolde arz talep dengesizliği riskini canlı tutuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı