Gündem Haberleri

  Petrol değil içme suyu

  Orhan AKTUĞ/LAPSEKİ (Çanakkale), (DHA)
  25.01.2011 - 11:46 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Lapseki İlçesi’ne bağlı Hacıgelen Köyü’nün Biberler Mahallesi, su boruları henüz belirlenemeyen siyah bir madde yüzünden tıkanınca susuz kaldı. Köylülerin su borularını açmak için başlattığı temizlik çalışması sırasında karşılaşılan manzara ise büyük bir insanlık ayıbını ortaya çıkardı.

  Lapseki İlçesi’ne 40 kilometre uzaklıktaki Hacıgelen Köyü’ne bağlı 10 haneli Biberler Mahallesi’nde su sıkıntısı 6 ay önce başladı. Sular önceleri az aktı, 6 ay önce de tamamen kesildi. Köylüler, 35 yıldır aralıksız akan sularının birden kesilmesi üzerine nedenini araştırmaya başladı. Yetkililere durumu bildirip yardım istedi. Köye gelen mühendisler yaptıkları incelemede su borularının tıkandığını belirledi. Değiştirilmesini isteyen köylülere de boruları temizleyerek kullanmaya devam etmeleri söylendi. İş başa düşünce köylüler bir araya gelerek tıkalı olan 2 kilometre uzunluğundaki su borularını açmak için çalışma başlattı. Köylüler su borularını içine saldıkları demir çubuklarla temizleyip açmaya başladı. Günlerdir su borularını açmak için seferber olan köylüler yetkililerin duyarsızlığına da isyan etti. Temizlenmek üzere açılan su borularının içinin yarıdan fazlasının balçıkla kaplanarak tıkandığı gözlerden kaçmadı.

  Köylüler, 35 yıldır aynı borulardan akan suyu içtiklerini söyledi. Köylüler, "Su borularının tıkanması üzerine buraya gelen mühendisler bize "boruları temizleyip kullanmaya devam edin’ dedi. Başka da bir şey söylemediler. Ancak su borularını temizlemeye başladığımızda ürkütücü manzarayla karşılaştık. Ama biz fakir bir köyüz. Köyümüz 10 haneli. Bu yüzden muhtarlık yok. Hacıgelen Köyü’ne bağlıyız. Hayvancılık ve ormancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Getirebileceğimiz başka suyumuz da yok. Bu suyu kullanmak zorundayız. Yetkililer sesimizi duysun" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı