GeriGündem Paris'e Türk darbesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris'e Türk darbesi

Paris'e Türk darbesi
refid:20978347 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’nin internet sitesine bu yıl içinde yapılan iki saldırının Türk ‘hacker’lar tarafından yapıldığı öne sürüldü.

Bu iddia, önce Fransa’nın ‘Telegramme’ gazetesi tarafından ‘bir müttefik ülke’ olarak duyurulmuş, ancak ülke ismi verilmemişti. Dün ise ülkenin haber kaynakları güçlü olduğu bilinen internet gazetesi ‘Atletico’, bu saldırının ‘Türkiye kaynaklı’ olduğunu bildirdi.

TÜRKİYE KAYNAKLI

Geçen yıl da, iki Fransız gazetesinin internet sitesini çökerten Türk 'hacker'ların şimdi de Fransız Cumhurbaşkanlığının internet sitesini çökerttiği ileri sürüldü.

"Elysée" olarak anılan Fransız Cumhurbaşkanlığı bu yılın ilk yarısında iki önemli saldırıya uğramış, sonuncusu ise 6-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşmişti. Olağanüstü şiddetli olduğu belirtilen saldırının onarımı, üç gün sürmüştü.

Ülkenin haber kaynakları kuvvetli internet gazetesi "Atlantico", saldırıların "Türkiye kaynaklı" olduğunu yazdı.

AKINCILAR GRUBU

Geçen yıl da Kasım ve Aralık aylarında, "SaMuRa", "ZoRRoKİN", "Black-Box", "Iskorpitx", "GrayHatz", "Akıncılar" ve "Milli Kuvvetler" gibi hacker gruplarının Fransa'daki bazı internet siteleri veya bilgi-işlem sistemlerini çökertmişlerdi. "İnkâr yasası" teklifine öncülük eden Marsilya milletvekili Valerie Boyer'in de şahsi internet sitesine yönelik saldırı yapılmıştı.

Bu saldırıların, "GrayHatz" üyelerinin "Akıncılar" grubuna bağlı olduğunu yazan haftalık "Le Nouvel Observateur" dergisi, Hz Muhammed karikatürleri yayımlamasının ardından Kasım 2011'de Paris'teki merkezi kundaklanan "Charlie Hebdo" adlı siyasi hiciv gazetesinin internet sitesine yönelik siber saldırının arkasında da aynı grubun olduğunu aktarmıştı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle