GeriGündem 28 Şubat hadi ipucu: Pac-man oyunundaki hayaletlerin özellikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

28 Şubat hadi ipucu: Pac-man oyunundaki hayaletlerin özellikleri

28 Şubat hadi ipucu: Pac-man oyunundaki hayaletlerin özellikleri

Pac-man, 1980 yılında piyasayı sürülmüş ve kısa sürede popüler olmuş klasik bir oyundur. Bu oyunda hedef, hayalet ve canavarlardan kaçarak tüm küçük diskleri toplamaktır. Peki, Pac-man oyunundaki hayaletlerin özellikleri neler?

Pac-Man Namco tarafından yapılmış bir oyundur. 1980 yılında çıkmış ve kısa sürede popüler bir oyun olmuştur. Pac-Man'de oyuncu, bir labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır. Hedefi hayalet ve canavarlardan kaçarak tüm küçük diskleri toplamak olan oyuncu, tüm diskleri topladığında diğer aşamaya geçer. Labirent üzerinde beliren meyveleri toplamak oyuncuya fazladan puan kazandırır. Büyük sarı diskleri aldığında, canavar ve hayaletler maviye dönüşür ve bir süreliğine yenilebilir duruma gelirler. Oyunun Atari 2600 kartuşları Türkiye'de Dobişko adıyla piyasa sürülmüştür. Oyun Japonya'da Puck-Man olarak yayımlanmış olsa da; bazı vandalların "P" harfini "F" ile değiştirerek küfür oluşturması nedeniyle oyun Amerika'da Pac-Man olarak yayımlandı. Google 21 Mayıs 2010'da bir jest yaparak logosunda Pac-Man oynatmıştır.

PAC- MAN HAYALETLERİN ÖZELLİKLERİ

Pac-man oyununda birden fazla hayalet bulunmaktadır: Kırmızı, pembe, mavi, turuncu. Kırmızı hayalet Blinky, sürekli. Pac-Man'i kovalamaktadır. Pembe hayalet Pinky ve mavi hayalet Inky kendilerini Pac-Man'e 32 piksellik bir mesafede konumlandırıyorlar. Turuncu hayalet Clyde ise oyun ekranı içerisinde tamamen serbest dolaşıyor.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle