Gündem Haberleri

  Özkök: Özgeçmiş olayı çok abartıldı

  A.A
  19.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmayın internet sitesinde yer alan öz geçmişiyle ilgili tartışmalar konusunda, “Türkiye'de bazı meseleler çok büyütülüyor” dedi.

  İzmir Üçkuyular'daki evinde 11 Nisanda Anadolu Ajansı (AA) İzmir Bölge Müdürlüğü ekibini kabul ederek görüşen Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, bugün iadei ziyarette bulundu.

  Eski Genelkurmay Başkanı Özkök, İzmir Bölge Müdürlüğüne gelişinde AA Genel Müdürü Hilmi Bengi, Genel Müdür Yardımcısı Tahsin Aktı, İzmir Bölge Müdürü Muammer Başkan tarafından karşılandı.

  Emekli Orgeneral Özkök, burada yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin en önemli eserlerinin başında Etibank gibi Anadolu Ajansının da geldiğini belirterek, kuruluşun tarafsız habercilik yaptığını, meseleyi bütün yönleriyle yansıtacak ve iyi seçilmiş haberleri halka duyurmak gibi önemli bir görev üstlendiğini belirtti.

  Bu arada, gündemdeki konulara ilişkin soruları da yanıtlayan emekli Orgeneral Özkök, Genelkurmayın internet sitesinde yer alan öz geçmişinde “Anayasa'ya göre Başbakanlığa bağlıdır” ifadesinin çıkarılmasıyla ilgili olarak, “Çıkarılsın, bir beis yok” dedi.

  HURRİYET.COM.TR'DEKİ OKUR YORUMLARINA ATIFTA BULUNDU

  Eski Genelkurmay Başkanı Özkök, şunları söyledi:

  “O konulara girmek istemiyorum. Ama altındaki yorumları okursanız, birçok kişi ne kadar anlamsız olduğunu görüyor. Standart dışı bir benimki vardı zaten. Ben onu bilerek, kasıtlı olarak oraya koydurmuş değilim. Ama bazı şeyler Türkiye'de ters ele alınıyor. Bizim yabancı muhataplarımızda, genelkurmay başkanları komutan değildir ve hep milli savunmaya bağlıdırlar. Daha ziyade askeri tavsiyelerde bulunacak makam olarak görülürler. Türkiye'deyse başbakana bağlıdır, yani milli savunmanın üzerinde ve başkomutandır. Aynı zamanda silahlı kuvvetlerin komutanıdır, Cumhurbaşkanı adına savaşta da komutandır. Bu, ülkenin silahlı kuvvetlere ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Biz bunu iftihar ederek, yabancılara söyleriz.

  Ama bu yazıldığı zaman sanki tam tersi bir şey, başbakana bağlı olmak böyle üzülecek bir şeymiş gibi anladı birçok kimse. Halbuki ne kadar ters, yani o zaman öyle söylenmiş, öyle yazılmış. Şimdi tabii ki çıkarılsın, hiç bir beis yok. Önemli olan onun anlamı değil. Yani standart olsun. Diğerleri farklıysa neden olsun, bu bir yanlış bir şey değildir. Ama gereksiz bir şey olarak şu anda düşünülebilir ve çıkarılmıştır. Normal, sıradan bir olaydır. O maddenin orada görülmesi ne Anayasa'nın gücünü artırır, ne de o maddenin oradan çıkarılması Anayasa'nın bir maddesini güçsüz bırakır.”

  Orgeneral Özkök, Türkiye'de bazı meselelerin çok büyütüldüğünü belirtti.

  “DİJİTAL MANTIĞA GEÇİŞ”

  Emekli Orgeneral Hilmi Özkök de bunun üzerine, geçmişte analog göstergelere meraklı olduğunu, ancak daha sonra silahlı kuvvetlerde personeli analog mantıktan, dijital mantığa geçirme konusunda çaba harcadığını kaydetti.

  Eski Genel Kurmay Başkanı Özkök, şöyle devam etti:

  “Silahlı kuvvetlerin bilgisayarlardan yararlanması için bunu bilmem gerektiği düşüncesiyle çok erken rütbede bilgisayar kullanmaya, bunun mantığını anlamaya başladım. Şansım oldu, akademiyi bitirirken tez konusu olarak bilgisayarlar verildi. Şimdi silahlı kuvvetler, program, donanım ve çalışma sistemlerinde çok büyük atılım yaptı. Ben de bundan çok mutlu oldum.”

  Hilmi Özkök ayrıca, internetin kötüye kullanılması kaynaklı sorunların da yaşanabildiğini belirtti. Yapılan koruyucu düzenlemelerin bir süre sonra geride kaldığını ifade eden Özkök, teknolojinin ilerlemesiyle hukukun aynı hızda olmadığını, hukukun daha dikkatli ve ağır başlı adımlar atarak, ileriyi düşünerek tedbir almak zorunluluğu bulunduğunu bildirdi.

  Emekli Orgeneral Özkök'e, Genel Müdür Hilmi Bengi tarafından ziyaret anısına bir çini tabak ve Anadolu Ajansınca 80. kuruluş yıl dönümü için hazırlanan “80. Yıl Kronolojisi” ile 2005-2006 döneminin önemli olaylarını içeren kitaplar sunuldu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı