GeriGündem Özden Paşa'dan çok önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özden Paşa'dan çok önemli açıklamalar

Emekli Oramiral Özden Örnek, 2007 yılının Mart ayında Nokta dergisinde kendisine ait olduğu öne sürülerek yayınlanan günlüklerle bir ilgisinin olmadığını, söz konusu yazıyı derhal tekzip edildiğini, yazıda iftira ve hakaret içeren unsurlar sebebiyle de suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Özden Paşa'dan çok önemli açıklamalar
refid:9379841 ilişkili resim dosyası

Özden Örnek, avukatı aracılığıyla bir yazılı açıklama yaptı. “2007 Mart ayında Nokta Dergisinde tarafıma ait olduğu ileri sürülen sözde günlüklere atfen bir yazı dosyası yayımlanmıştır” diyen Örnek, “söz konusu yazı dosyasının gerçeğe aykırı olduğu için kendisi tarafından derhal tekzip edildiğini, ayrıca yayındaki şahsına hakaret ve iftira içeren unsurlar şikayet sebebi yapılarak, kendisi tarafından Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına ilgililer aleyhinde suç duyurusunda bulunulup, dava açıldığını” kaydetti. Örnek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Söz konusu davada, son günlerde iddia edilenin aksine, CD olarak da sunulan sözde günlüklerin tarafıma ait olduğu kanıtlanmış değildir. Önemle vurgulamak isterim ki, yargılama devam ederken şüphelilerin talebi ile Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığına dahi sözde günlükler ile ilgili arşivlerinde kayıt bulunup bulunmadığı yazı ile sorulmuş ve ilgili kurumlarca sözde günlükler ile ilgili kayıtlarında hiçbir bilgi bulunmadığı cevaben mahkemeye bildirilmiştir. Yani günlüklerin bana ait olduğunu sadece Nokta dergisi ve yazı dosyasını hazırlayan Alper Görmüş iddia etmektedir ve bugün birtakım medya da sadece bu iddialara dayanarak gerçek dışı yorumlar yapmakta ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir.

Mahkemeye sunduğum dilekçelerde de defalarca belirttiğim gibi, günlüklerle hiçbir zaman ilgim olmamıştır. Davada karara bağlanan husus, yazı dosyasında hakaret ve iftira suçlarını oluşturacak suç kastı bulunmadığıdır. Kaldı ki bu karar da tarafımdan temyiz edilmiştir. Gerçeğe aykırı bir yazı dosyası yayınlanarak şahsım aleyhinde böylesine vahim iddialar öne sürülmesi kanımca hakaret ve iftira suçunun dahi ötesindedir. Yargılama henüz sonuçlanmamış olduğundan bu konu hakkında daha fazla yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Dava içeriğini ve kararını gerçekten merak edenlerin Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi kaleminde dosyayı incelemelerini tavsiye ediyorum.”

Meslek hayatı boyunca her zaman hukukun ve yargının üstünlüğüne inandığını ve böyle yaşamayı kendine ilke edindiğini belirten Özden Örnek, şunları kaydetti:

“40 yıl ülkeme vatansever, Atatürkçü ve laik bir Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olarak çeşitli kademelerde hizmetler verdim. Görev sürem boyunca ima edilmeye çalışıldığı gibi hiçbir siyasi partiye ve hiçbir siyasi parti başkanına özel bir yakınlığım ve ilgim olmadı, olamazdı. Emekli olduğumdan bu yana da hala görevdeymiş gibi aynı sorumluluk ve hassasiyetle yaşıyorum.

Şu anda evimde istirahat ediyor ve şahsımla ilgili yayınlanan yıpratıcı haberleri üzüntü ile takip ediyorum. Milletçe yaşadığımız bu sıkıntılı günlerin hoşgörü, saygı ve iyi niyetle aşılacağına inanıyor, saygılar sunuyorum.”

ALPER GÖRMÜŞ'ÜN AÇIKLAMASI

Alper Görmüş, “Nokta'nın yayınladığı haber... Her zaman söylediğim gibi 'bir haber bir iddiadır.' Ben de en başından itibaren bu iddiayı ispat etme hakkının tarafıma verilmesini talep ettim” dedi. Söz konusu iddiayı kanıtlamasının ancak yargı yoluyla olabileceğini vurgulayan Görmüş, “darbe girişimlerine karşı askeri savcıların dava açmasının beklendiğini, ancak bunun olmadığını, kendisi hakkında 'hakaret' ve 'iftira' suçlamasıyla dava açıldığını” söyledi.

“Bu davayı mümkün olduğu kadar genişleterek darbe girişimlerinin sorgulandığı bir hale getirmeye çalıştıklarını” ifade eden Görmüş, bazı tanık dinletme taleplerinin mahkemece reddedildiğini kaydetti.

“Ergenekon” soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından tanık olarak ifadesine başvurulduğunu anımsatan Görmüş, elektronik ortamdaki günlüklerin bir kopyasını Savcı Öz'e de verdiğini söyledi.

Görmüş, daha sonra Taraf gazetesinde yayımlanan bir haberde, Savcı Öz'ün yaptırdığı bir inceleme sonucunda söz konusu günlüğün Özden Örnek'in bilgisayarından çıktığının saptandığının bildirildiğini kaydetti.

Hakkında açılan davanın son duruşmasında bu habere dayanarak savcılığın aldığı raporun istenmesini talep ettiklerini belirten Görmüş, buna itiraz edildiğini, ayrıca “günlük”lerin yer aldığı CD'lerin yasa dışı yollardan ele geçirildiği ve hukuksal değeri olmadığının savunulduğunu anlattı.

Mahkemenin raporu istemediğini ve CD'leri de incelemediğini belirten Görmüş, kendisi hakkında açılan davada, “hakaret” ve “iftira” kastı oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildiğini kaydetti.

Kendisinin bu gerekçeyle verilen beraat kararına itiraz ettiğini belirten Alper Görmüş, “Temyiz ediyoruz davayı. Çünkü ben diyorum ki, 'Bu günlükler gerçektir. Bunun mahkemede ispat hakkı verilmelidir bana.' O nedenle davayı bir üst aşamaya taşıyoruz” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle