Gündem Haberleri

  Öymen: Türkiye zararsız geçiş hakkından vazgeçti

  Ankara
  21.04.2004 - 15:10 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Annan Planı'nın kamuoyuna açıklanmayan bir maddesine göre, Türkiye'nin Kıbrıs karasularından uluslararası hukuk ile elde ettiği ''zararsız geçiş hakkından'' vazgeçtiğini söyledi. Bunu bir skandal olarak nitelendiren Öymen, ''Bu metni onaylamak vatanseverlikle bağdaşmaz. Genelkurmay Başkanı bu anlaşmayı bilseydi mutlaka kamuoyuna açıklardı'' dedi.

  Öymen Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, 9 bin sayfalık Annan Planı'nın kamuoyuna açıklanmayan ama Türkiye açısından kabul edilemez bölümlerinin her geçen gün ortaya çıktığını ifade etti.

  Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren karasularıyla ilgili ellerine yeni bilgiler geldiğini kaydeden Öymen, ''Kıbrıs meselesinde yaptığımız fedakarlık, verdiğimiz taviz bir yana bu konuda verdiğimiz veya vermeyi kabul ettiğimiz taviz Türk savaş gemilerinin Türk sahillerinden Akdeniz'e açılma yeteneklerini büyük ölçüde daraltmaktadır. Sözünü ettiğim anlaşma Temel Anlaşma Annex-3 Ek 11, Kanun 47, madde 4'' diye konuştu.
    
  Öymen, bu anlaşmanın 4. maddesinin, Türk savaş gemilerinin Kıbrıs'ın karasularına gireceği zaman merkezi makamdan yani Rumların çoğunlukta olduğu merkezi yönetiminden izin almak zorunda olacağı hükmünü içerdiğini bildirdi.

  Öymen, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Bu sular nasıl hesaplanmış. Kofi Annan metninde (Türk tarafı kara sularını sınırlandırılması için sahili esas alalım ve 12 mili tespit edelim dedi biz kabul etmedik. Rum tarafının önerdiği Kıbrıs'ın çıkıntılarını birleştiren çizgiden itibaren karasularının çizilmesini kabul ettik) diyor. Böylelikle bu konuda da Rumların istediğinin yerine getirildiği anlaşılıyor.
    
  Bu noktadan itibaren 12 millik deniz çizgisini çizdiğimiz zaman Türkiye ile Kıbrıs arasındaki deniz alanının büyük bir bölümünü Türk gemilerine kapatmış oluyorsunuz. Bu 12 mili Kıbrıs'ı çepeçevre saracak şekilde hesaplayacaksınız. Bu durumda yaklaşık 8 ila 10 bin kilometre kadar deniz alanı Türk gemilerine kapatılmaktadır.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı