GeriGündem ÖSYM'den flaş puan kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖSYM'den flaş puan kararı

ÖSYM'den flaş puan kararı
refid:21013677 ilişkili resim dosyası

Üniversite yerleştirme puanlarının açıklanmasına sayılı günler kala Danıştay'dan YÖK'ü zora sokacak bir karar çıktı. Bireysel Orta Öğretim Başarı Puanı'na göre hesaplama sistemini uygulama kararı alan YÖK'e rağmen Danıştay, 'Bu yıl eski sistemin uygulanması zorunlu' dedi. ÖSYM'nin ise ne yapacağı bilinmiyordu. ÖSYM bugün internet sitesindeki duyurduğu yazıyla Danıştay'ın kararına uyacaklarını açıkladı. Bundan sonraki süreçte neler olacak merakla bekleniyor.

ÖSYM, YÖK'ün 30 Kasım-1 Aralık 2011 tarihli kararı ile yayımı uygun  bulunan “2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu”nun ilk  halindeki hesaplama yönteminin uygulanmasına karar verdiğini bildirdi. Buna göre,  üniversiteye yerleştirmede puan hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı yerine  adayların Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı esas alınacak.     

         

UZMANLAR NE DEDİ

Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü):

Sürecin uzayacağı bir durum yok. İstatistiki bir hesaplama bu, zaten muhtemelen her iki sisteme göre de hesaplama yapılmıştır diye düşünüyorum. Yani süreci uzatacak bir durum yok bence, bu yıl için AOBP kullanılıyor, ÖSYM bu hesaplamayı çok rahatlıkla yapabilir, teknik altyapısı buna uygun. Dolayısıyla sürecin uzaması ile ilgili bir şey söz konusu değil bence.

Oktay Aydın (Kariyer Danışmanı):

Süreç uzamaz. Çünkü bu hesaplamayı yapmak çok uzun sürmez, hafta sonuna sarkar, pazar gecesi de olsa sonuçları yayımlarlar. OBP'yi bugün yarın açıklayacakken, hafta sonuna yetişecek şekilde heseplayıp hafta sonuna yetiştirirler ve tercih süreci uzamaz.

UZMANLARDAN AÇIKALAMAR HURRİYETEĞİTİM'DE

İŞTE ÖSYM'NİN İNTERNET SİTESİNDEKİ AÇIKLAMA

"2012-ÖSYS:

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması ve Yerleştirme Puanlarının Hesaplanması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından; Danıştay 8. Dairesi’nin kararı ışığında ÖSYM Başkanlığınca, 2012 yılı için yükseköğretime yerleştirme puanları hesaplanırken Yükseköğretim Kurulunun 30.11-01.12.2011 tarihli ve 2011.21.1120 sayılı kararı ile yayımı uygun bulunan 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzuna göre işlem tesisi suretiyle uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu karar gereğince; 16 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yeniden düzenlenerek en kısa sürede adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca verilen bu karar doğrultusunda adayların yerleştirme puanlarının hesaplanması işlemlerine başlanmıştır.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur. "

Kara göre, “2012-ÖSYS Kılavuzu”nun ilk halindeki hesaplama yöntemi  uygulanacak. Adayların üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken Ortaöğretim  Başarı Puanı yerine Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı esas alınacak.

DANIŞTAY'IN KARARI

Danıştay 8. Dairesi, 12. sınıf öğrencilerinin kılavuzun ortaöğretim  başarı puanını düzenleyen bölümünün yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı  davayı, “2012 ÖSYS Kılavuzu'nun revize edilmiş halinin dava konusu edilen  'Ortaöğretim Başarı Puanı' başlıklı 6. kısmının 2012 yılı yükseköğretim  yerleştirme işlemleri için uygulanma kabiliyetini yitirdiği” gerekçesiyle  reddetmişti.

Daire kararında, “2547 sayılı Kanun'un 12 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren  geçici 62. maddesi ve madde gerekçesinden anlaşıldığı üzere, Ortaöğretim Başarı  Puanı hesaplama yönteminin, 2012 yılı içinde yapılacak yükseköğretim yerleştirme  işlemlerinde uygulanmayacağı, 2012 yılı yerleştirme işlemlerinde Yükseköğretim  Genel Kurulu'nun 30 Kasım ve 1 Aralık 2011 tarihli kararıyla yayıma uygun bulunan  2012 ÖSYS Kılavuzu'nun ilk halinde öngörülen hesaplama yönteminin uygulanacağı”  vurgulanmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle