GeriGündem Osman Güneş kimdir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Osman Güneş kimdir

Osman Güneş kimdir
refid:17213182 ilişkili resim dosyası

İçişleri Bakanlığı'na atanan Osman Güneş, 1952 yılında Yozgat İli Şefaatli İlçesine bağlı Ekinciuşağı Köyünde doğdu.

İlkokulu köyünde bitirdikten sonra sırasıyla 1971 yılında Yozgat Lisesi’nden, 1976 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Nisan 1977'de Ankara Maiyet Memuru (Kaymakam Adayı) olarak göreve başladı. Kaymakamlık stajını tamamladıktan sonra sırayla Mecitözü, Çelikhan, Cizre, Datça ve Sandıklı Kaymakamlıkları’nda bulundu. Ocak 1990 tarihinde İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı’na atandı.

 

Bu birimde yaklaşık 2 yıl Daire Başkanlığı, 4 yıl Genel Müdür Yardımcılığı yaptıktan sonra Aralık 1995 tarihinde Personel Genel Müdürü olarak tayin edildi. 2 yıl bu görevi ifa ettikten sonra Kasım 1997 tarihinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Eylül 1998 tarihinde Bakanlık Müşavirliği görevine atandı. 30 Mart 2000 tarihinde yeniden İller İdaresi Genel Müdürlüğü görevine getirilen Osman Güneş, 01 Aralık 2003 tarihinden 31.12.2005 tarihine kadar Şırnak Valiliği’nde vali olarak görev yaptı.

 

31 Aralık 2005 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Kayseri Valiliği’ne vali olarak atandı. Güneş, Kayseri Valiliği'nin ardından İçişleri Bakanlığı'na müsteşar olarak atandı. Güneş evli, 4 çocuk ve 3 torun sahibi.

 

RİSOTTO SKANDALI

 

Osman Güneş, 2007'de İçişleri Bakanı olduğu dönemde 'risotto' olayı ile gündeme damgasını vurmuştu. Güneş, Muğla’da katıldığı bir davette yediği risottonun içinde şarap olduğunu öğrenince, masayı terk etmiş ve daha sonra da yemeği düzenleyen Muğla Valisi Temel Koçaklar görevden alınmıştı. Daha sonra Kayseri Valiliği'ne atanan Güneş, kente vardığında ''Bana iyi bakamadılar. Risotto yedirdiler ben de geri döndüm'' demişti.

 

Risotto skandalı Vali'yi yaktı

 

Dönemin Muğla Valisi Koçaklar, Risotto skandlaını Hürriyet'e anlatmıştı

 

Rissotto şef garsonu da işinden etmişti

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle